19.03.2013 11:35 (Категорія: СТАТТІ Екологія Карпат)

Автор: Микола ПЕТРИЧУК


Зі скрипкою — на порятунок Черемошу


Фото із volynpost.com

Микола Цвілинюк довго зігрівав почервонілі від холоду пальці, аби зіграти на скрипці не аж надто численному гуртові учасників мітингу «Врятуймо Карпати від міні-ГЕС», які  у Всесвітній день проти гребель на річках (до речі, навіть не відзначений у наших перекидних календарях) зібралися під будинком облдержадміністрації та обласної ради.


На мітинг юнак із Верховинщини, який навчається в Івано-Франківському музучилищі ім. Д. Січинського, прийшов прямо з занять, зі скрипкою у футлярі за плечима. Прийшов, аби додати й свій голос на захист Черемошу.


— Тепер живу в Криворівні, але народився і виріс у с. Дземброні на присілку Дзембри. Там зосталися мої батьки. і там тепер хочуть збудувати ГЕС, — розповів молодий скрипаль кореспондентові «Галичини». — інвестор обіцяє виділяти гроші для села. Але як людям пояснити, що жодні гроші не варті загубленої краси, яку дарують нам гірські річки, кожний карпатський потічок?


З Яремчі на акцію протесту двома організованими групами приїхали представники жіночої екологічної неурядової організації «Мама-86-Яремча» і туристичної асоціації «Карпати-Еко-Край».


— В останні роки річки в Карпатах і без того помітно обміліли. Якщо ж понабудовувати міні-ГЕСів, то це може завдати великої шкоди і природі, і людям, — переконана член організації "Мама-86-Яремча" Наталія Квітничук. — А водночас втрачається (і ми не розуміємо, чому цього не усвідомлюють ні громади, ні влада) туристична привабливість Прикарпаття.


До учасників мітингу, зорганізованого громадською кампанією проти руйнування природи і туризму в Карпатах шляхом будівництва гідроелектростанцій, яку започаткували екологічні й туристичні організації, в Івано-Франківську приєдналися представники громадських організацій "Патріоти України", "Голос", "Карпатські стежки", члени спільноти "Врятуймо Черемош" у соціальній мережі Facebook та інші.


З Коломиї з наміром ініціювати звернення до обласної ради приїхав президент Федерації рафтингу Прикарпаття Віктор Кавацюк.


— Якщо допустимо будівництво міні-ГЕС на Чорному Черемоші, то загубимо єдину в Україні, а, можливо, і в Європі річку, яка є ідеальною трасою для рафтингу (швидкісний  сплав на гірській річці з порогами на надувних човнах. — Авт.), — категорично зазначив у коментарі для "Галичини" В. Кавацюк. — Бо лише на Черемоші протяжність сплаву становить, як і потрібно, 30 кілометрів. Всі інші відтинки для можливого сплаву — порівняно короткі.


До учасників мітингу вийшов заступник директора департаменту промисловості та інфраструктури облдержадміністрації Вадим Козленко. У коментарі журналістам він зокрема зазначив:


— В області сьогодні діють три малі гідроелектростанції. Колись на Прикарпатті було 15. із тих, які працюють, дві — відновлені. І одна у Пробійнівці — новозбудована. У березні 2012 року, як ми знаємо, голова облдержадміністрації Михайло Вишиванюк, реагуючи на численні протести громадськості, що розпочалися в останній рік, своїм розпорядженням зупинив будівництво гідроелектростанцій і створив робочу групу для вивчення питань щодо дотримання законності при будівництві міні-ГЕС у Верховинському районі. А будувалися тоді тільки дві гідроелектростанції — "Пробійнівська-2" та в Дземброні. Для того, щоб врахувати всі соціальні та екологічні ризики, М. Вишиванюк створив координаційну раду з питань будівництва об’єктів малої гідроенергетики і протиповеневого захисту, до якого ввійшли фахівці та представники органів, які надають дозволи на будівництво — Держархбудконтроль, інспекція екології, управління екології, водники, а також представники громадських організацій. Рада з часу свого створення у червні збиралася лише два рази і розглянула тільки одне звернення — про надання дозволу на відновлення будівництва "Пробійнівської ГЕС-2", ступінь готовності якої на момент припинення робіт становив 70 відсотків. Як підходить рада до розгляду звернень інвесторів? Найголовніше — це наявність згоди громади. Тобто має бути рішення сходу селян і відповідне рішення сільської ради. Якщо таких документів нема, — координаційна рада згоди на реалізацію цих проектів давати не буде. Друга вимога — це незалежна екологічна оцінка проектів міні-ГЕС. і третя — наявність усіх дозвільних документів, що перевіряють фахівці...


Але представники громадських організацій та журналісти, які побували зокрема на міні-ГЕС у Пробійнівці та відновленій ГЕС у Золотій Липі, привертали увагу В. Козленка до того, що, очевидно, у проектах не передбачалося буквально всю воду з річки забирати у труби чи щоб риба, яка запливає з Дністра, йдучи на нерест, гинула у водозабірнику станції. Заступник директора департаменту ОДА змушений був визнати, що на тих об’єктах, де допущено порушення, але власники яких таки зуміли ввести їх в експлуатацію, потім уже дуже важко, а то й неможливо щось вдіяти.

З цим погодився і депутат обласної ради Сергій Адамович. "Вадим Козленко правильно сказав, — зазначив він. — Закон виписано так, що все вирішують місцеві ради. До того ж рішення, яке ухвалили депутати ради минулих скликань, новообрана сільська рада відмінити не може".
Коментарів (0)

Коментарі відсутні

Написати новий коментар (всі поля обов`язкові):