5.01.2015 13:14 (Категорія: СТАТТІ Карпатський народ)

Автор: Богдан СКАВРОН


Смачне лемківське Різдво


Ajnj sp lorna-l.livejournal.com

«Народився Бог на санях в лемківськім містечку Дуклі», — цим рядком із вірша Богдана-Ігоря Антонича розпочала вечір знайомства з лемківськими традиціями святкування Різдва, який нещодавно відбувся в Івано-Франківській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. І. Франка, художниця і дизайнерка Анна Кирпан. Ведуча вечора підкреслила, що кожного року в тій місцевості, де святкують Різдво, Бог народжується по-особливому. «Різдво набуває своєї виняткової форми там, де його святкують, тому в кожному регіоні Різдво є інакшим», — зазначила вона.

Про формування чинників різдвяної обрядовості та особливості святкування Різдва на Лемківщині розповіла присутнім гостя зі Львова — провідний науковий редактор НАН України, авторка та упорядниця кількох науково-популярних книжок («Різдво на Лемківщині», «Різдвяна обрядовість Лемківщини») Марія Горбаль.  Дослідниця лемківської культури наголосила на тому, що в різдвяних традиціях лемків можна простежити впливи давніх, дохристиянських вірувань, які виявляються, зокрема, через специфічно шанобливе ставлення до худоби. «Для того, щоб на святвечір не увійшов у хату першим якийсь кривий чи хворий односелець, господар заводив до хати коня або корову, що мало віщувати достаток у наступному році, — розповідала Марія Горбаль. — Тварини могли бути навіть учасниками вертепів, причому до дійства залучали не лише домашню худобу, а й диких звірів, наприклад, прирученого ведмедя».

До давніх традицій належить також лемківський звичай вмиватися після різдвяної вечері у потоці — саме на Різдво, а не на Йордан, як заведено на Галичині, ходять лемківські парубки до крижаної купелі. А головною стравою на різдвяному столі ще донедавна у лемків була не кутя, а спеціальний обрядовий хліб — «крачун». Кутю, як пояснила Анна Кирпан, запровадили півтораста років тому вчителі, які переселялися на Лемківщину зі Східної Галичини. До речі, з правдивими  різдвяними стравами, спеціально приготовленими лемкинями, усі присутні могли ознайомитися одразу після завершення презентації книжок Марії Горбаль, спробувавши, так би мовити, лемківське Різдво на смак.  «Бобальки», «киселиця», «юха», буряковий борщ, капустяні пироги, голубці («мирдалі»), «клюски» — відтепер назви цих смаколиків для присутніх на вечорі стали значно зрозумілішими. А традиційні лемківські віншування на Різдво надовго створили святковий настрій. 
Коментарів (0)

Коментарі відсутні

Написати новий коментар (всі поля обов`язкові):