1.09.2013 10:37 (Категорія: СТАТТІ Фауна Карпат)

Автор: Зелене Закарпаття


На Закарпатті живе чорний лебідь


На озері Силоамська купальня, що у хустському Шаяні, красується пара чорних лебедів.

Таку красу в усій Україні знайти важко. І не через те, що це рідкісний, чи таємничий вид. Цей птах не є представником природної фауни України. «У нас його можна зустріти у приватних колекціях любителів екзотики, або у зоопарках», – зазначає орнітолог Людвіг Потіш. Ба, навіть, у приватних господарствах, як каже фахівець, чорного лебедя побачити нині важко: не дешеве і короткотривале задоволення, тому більшість надає перевагу папугам, павлінам тощо.

А спроб внести чорного лебедя у фауну нашої країни і не було. «Найперше, це заборонено міжнародними документами як неконтрольована інтродукція видів тваринного світу. А по-друге, навіщо вносити чорного лебедя у нашу фауну, якщо є свій – лебідь-шипун». Ще у 60-их роках на Закарпатті, у Тячівському районі, бачили лебедя-кликуна, однак це і були останніми спостереженнями цього виду у наших краях. «Лебіль-кликун є північно-сибірським птахом. Його пролітні шляхи пролягають у більшій мірі через Волгу, тож на Україну потрапляють одиниці і дуже рідко», – пояснює орнітолог.

Батьківщиною чорного лебедя є Австралія. Тут він еволюційно сформувався і це є його природнім місцем перебування. Є інформація, що ще 19 столітті чорного лебедя успішно інтродукували в Новій Зеландії. За словами орнітолога, особливими поведінковими характеристиками від свого білого «родича» цей вид не не відрізняється, однак деякі відмінності між ними все ж таки є. Чорний лебідь,як вже зрозуміло, не є перелітним – добровільно не покидає своє природнє місце перебування. На відміну від лебедів-шипунів, у чорних лебедів є голос, яким вони один одного вітають, супроводжуючи це підняттям і опусканням голови. Іноді вони випливають на середину озера, кладуть голову на воду і далеко сурмлять ,– напевне, кличуть родичів чи просто висловлюють задоволення-невдоволення.

Такий лебединий крик часто чують відпочиваючі на закарпатському Шаяні. Два чорних лебеді (до речі, пара це чи ні, доводиться тільки здогадуватися) населяють тутешнє озеро Силоамську купальню. Додають місцевим і так неймовірним пейзажам ще більшого шарму.

Орнітологи кажуть, що чорні лебеді в умовах неволі, виводять потомство рідко. Однак пан Висиль, фермер з Мукачівщини, у господарстві якого живуть і страуси, і гуси, і білий та чорні лебеді, каже, що цьогоріч його трирічні чорні красені вигодовують перше своє потомство. Правда, у виводку було п'ять пташенях, а вижило, як розповідає фермер, «лише одне, бо найенергійніше і найпрудкіше». Пан Василь розповідає, що за весь час утримання цього екзотичного пернатого не помічав за ним жодних поведінкових забаганок. «Навіть зимою птахи прекрасно почували себе у мене на ставку. Лише коли вдарили морози, то забрав їх у сарай».
Коментарів (0)

Коментарі відсутні

Написати новий коментар (всі поля обов`язкові):