Фото із vk.com
Перша легенда
У давні часи ця земля належала багатому графу, і люди мусили працювати на нього: пасли вівці та корови, рубали ліс.

Дружина графа померла після пологів і лишила йому доньку-одиначку, яка стала його єдиною втіхою. Мати назвала її Синь, бо дівчинка народилася з такими ясно-синіми очима, що видавалися синішими від самого неба.

Синь виросла і стала надзвичайно вродливою, а граф пишався своєю донькою понад усе. Якось граф наказав везти себе у гори — хотів подивитись, чи добре працюють лісоруби. А донька попросилась разом із ним. Поки граф займався справами, Синь пішла на полонину назбирати квітів. Раптом дівчина почула звуки флояри, озирнулась і побачила хлопця - це він так гарно вигравав. То був Вир — чабан. Синь підійшла до нього, і Вир занімів, вражений її вродою. Дівчина заговорила до нього, а коли йшла з полонини, то вони домовились зустрітись тут завтра — адже покохали один одного, як то кажуть, з першого погляду.

Минув тиждень, другий, Синь і Вир уже не уявляли життя один без одного, аж тут про їхні зустрічі дізнався батько-граф. Гніву його не було меж, і він заборонив своїй доньці бачитися з чабаном і ганьбити свій рід. Проте Синь вдачею вдалася в батька: змусити її зробити щось проти своєї волі було неможливо.

І тоді граф наказав убити Вира. Графські слуги підстерегли чабана і скинули на нього кам'яну брилу зі скелі.

Дізнавшись про це, Синь прибігла до місця загибелі коханого, обхопила руками камінь і заплакала, і стільки сліз пролила бідолашна, що на тому місці виникло озеро. Вода в озері чиста, як сльоза, і синя, як очі Сині, а посередині видніє верхівка тієї кам'яної брили, що вбила її коханого. А озеро люди назвали Синевир.

 

 

Фото із posydenky.com
Друга легенда
В давні-давні часи було у цих місцях лише величезне болото - мочар, і жили коло нього богатирі. Жили вільно в лісах, полювали на оленів, вовків, рисей, ведмедів, розводили домашню худобу.

Але уподобала собі той благословенний край нечиста сила. Наслала на їхнє плем'я якусь пошесть, й почали богатирі вимирати. Аж нарешті зостався з-поміж них один-єдиний, на ймення Синевир.

От і минулися бучні виїзди на лови, замовкли мисливські гуки, звуки ріжків. По здобич Синевир ходив тепер сам і тихо, сумно повертався додому.

Єдиною втіхою була для нього донечка Чіла, а найбільшою гордістю — білий бик. Але й з того суджено було йому недовго тішитися.
Одного разу повернувся Синевир із полювання і не застав ні Чіли, ні бика. Слідами могутніх ратиць та ніжок любої доньки дійшов до мочара, що став їх могилою.

Довго Синевир блукав темними лісами, тоскно згадував минулі щасливі дні, а втомившись, сів на камінь і зачаровано задивився на мочар, не зводячи очей із води, що виблискувала на сонці, Потім устав і почав відламувати брили від навколишніх скель і кидати туди, де загинули, як він думав, ті, кого найбільше любив. Доти кидав, доки над мочаром не звелася могила на зріст лежачого бика. Наостанку вирвав з ґрунту величезний камінь, але раптом ударив із-під нього могутній струмінь води, підхопив Синевира і поніс до мочара. За хвилю котловина наповнилася водою, богатир зник, і лише накидана могила зосталася острівцем серед озера, яке тут постало.

джерело матеріалу: Легенди Карпат - Львів:Апріорі, 2010.-144с.іл.
статус матеріалу:  повністю готовий
встановлено: 30 липня 2012 року


Коментарів (10)

 1. Андріяна в 29.06.2018
  Легенда клас мені більше сподобалася та перва
 2. Софія в 26.03.2018
  Мені подобалося ється всі легенди я навіть не знала що є дві легенди а от твою Юра навіть не зрозуміла ніфіга ага. Дуже дякую за дві легенди
 3. Анатолій Камзел ... в 04.01.2018
  Це - Наш! Синевир...
 4. Юра прочитайте довго писав страшна легенда в 27.10.2016
  От вам легенда було троє хлопців пішли вони на Синевир поклали коло озера палатку потемніло один розказує що в ніч на Синевирі бігають вовкоголові напів люди напів вовки ось той що говорив пішов по дрова і чує щось шелестить в кущах думав що то його друг сказав виходь він не вийшов ось він повернувся і каже ти чого не виходив з кущів він сказав що й не виходив з палатки і ось вони заснули тільки він не заснув чує щось там ходить вийшов він подивитися що там і перед ним затухло вогнище обертається ззаду нього вовкоголовий він каже тим чччогго прриййшовв а він лише вдарив рукою голова полетіла на 5 метрів
 5. Дана в 24.02.2016
  Дуже класна легенда
 6. ден в 16.11.2015
  крута легенда
 7. Інна в 06.05.2015
  доброго дня, чи можна на пошту отримати легенди? потрібно для оформлення реферату доньці :)
  дуже дякую.
  1. root в 06.05.2015
   Заборона знята! Можете копіювати
 8. Данка в 13.04.2015
  а можна якось зберегти легенду???
 9. Лера в 24.12.2014
  ого,я раньше не слышала о второй легенде

Написати новий коментар (всі поля обов`язкові):