До одного із унікальних пам'ятників природи Закарпаття належить, безсумнівно, і Синє озеро, хоча воно відомо навіть далеко не всім місцевим жителям. Лежить це загадкове озеро в горах, серед густих лісів, приблизно в трьох годинниках ходьби від села Ворочево. Більш точніше, воно розташовано на західному схилі древнього вулкана - Анталовецької Поляни, між її двома відрогами - Світильником і Сухим Дильчиком, на висоті близько 700 метрів над рівнем моря. Дорога до озера веде по долині гірської річечки Вишнього Потоку. Досягши розвилки рік, переправляємося через Вишній Потік і по долині її правої притоки Кобринчика піднімаємося через ліс по стежці. На крутому лівому схилі ущелини стежка виводить на Світильник. Тут можна зробити зупинку біля джерела. Від нього повертаємо вправо на лісову стежку, що спочатку веде по хребті на південь, а потім по західному схилі Світильника. Через хвилин 50 досягаємо місця, де стежка робить поворот вправо, на захід. Тут у лісі можна побачити просвіт. Спускаємося до нього вниз, і через десять метрів перед вами відкривається дивна картина: дві більші, заповнені води лійки нагадують величезні очі, у блискучих плесах яких відбивається голубе небо.

Своїм незвичайним видом озеро просто вражає тих, хто до нього приходить, хоча розміри його зовсім невеликі. Кожна з лійок досягає в діаметрі 50-60 метрів. Між ними вузька - не ширше 15 метрів - перемичка, начебто перенісся. Навколо нагромаджуються великі уламки вулканічних порід.

Як утворилися ці таємничі лійки? Одні думають, що лійки ворочевского Синього озера є бічними кратерами Анталовецькой Поляни, що вцеліли з далеких часів, коли тут ще діяв вулкан.

Існує й інша думка. Можливо лійки виникли в результаті падіння метеорита, що розколовся перед тим як досягти поверхні землі на дві частини. У принципі, що летять із великою швидкістю частини метеорита могли зробити подібні лійки. Але ця версія не підтвердилася дослідженнями ґрунту в різних місцях навколо озера. Слідів метеорита не виявлено. Синє озеро зі своїми загадковими лійками є, безсумнівно, цікавим явищем природи й найціннішим пам'ятником давньої давнини в історії розвитку нашої Землі. Воно включено в число об'єктів природи, що охороняється в Закарпатській області.

джерело матеріалу: Лазаренко Е. А. | По вулканічним Карпатам: путівник - Ужгород: Карпати, 1978.- 96 стор.
статус матеріалу:  повністю готовий
встановлено: 18 листопада 2007 року


Коментарів (0)

Коментарі відсутні

Написати новий коментар (всі поля обов`язкові):