На відміну від попередніх, цей маршрут знайомить із вулканічними породами що не були "вилиті" на поверхню, а застиглими на деякій глибині під землею. Наша подорож - в околиці села Сускова й до ртутних родовищ Кам'яний Кар'єр біля села Оленева.

Від санаторію "Карпати" рухаємося по дорозі в місто Сваляву. Перед мостом через річку Латорицю варто повернути ліворуч на дорогу в Сусково. На окраїні Сускова є занедбаний кар'єр андезито-базальта. У верхній частині інтрузії (застиглої магми) видно місце вивержених порід із піщано-глинистим флішем. У місці контакту фліш більш щільніший. Це наслідок термального впливу інтрузії: відбулося відшарування осадових порід. Магма застигала на невеликій глибині, тому що породи інтрузії мають "виливний" вигляд - мають порфірову структуру й слабо розкристалізовану основну масою. Такі породи могли утворитися при швидкому охолодженні. Вивержені породи, що застигають на великій глибині, як правило, володіють повнокристалізованою структурою. Осадові породи на контактах із інтрузивними, перетворюються в роговики. У цьому випадку цей процес не розвився до кінця через швидке застигання інтрузії.

Фотографії використані з книжки Лазаренко Е. А. "По вулканічним Карпатам"
У село Оленево можна проїхати по дорозі, що веде із села Галявини в селище Переліки. Воно перебуває в декількох кілометрах на захід села Плоского. Весь цей шлях проходить у межах флішової зони.
У найбільш древніх нижньокрейдових товщах фліш утворює ритми із шарів 10-20 см. Ритм починається шаром піщанику, що переміняється шаром аргилліта (ущільненій глині, що не розмокає у воді) і завершується шаром глинистого вапняку. У більше молодих товщах ритми побудовані трохи інакше - за піщаником треба алевроліт (ущільнена порода, частки якої менші за піщинки, але крупніші за глинисті) і третім іде аргилліт.

Утворення флішових формацій звичайно пояснюється ритмічними коливаннями земної кори, під впливом яких змінюються напрямки донних течій. А це у свою чергу впливає на розподіл різних по розмірі осадових часток у межах морського басейну.

Найбільший фахівець в області осадових порід, академік Д. В. Наливкін висунув гіпотезу про еолове (у результаті впливу вітру) походженні флішу. Вивчивши геологічну діяльність вітру в період катастрофічних ураганів, чорних бур, смерчів і т.д. , академік Д. В. Наливкін дійшов висновку, що розглянені непомітними для нас вплив катастрофічних вітрів протягом геологічного часу, обчислювального мільйонами років, дає відчутні результати. Щорічно на Землі буває 100-120 бур і ураганів. Кожне із цих явищ відкладає на поверхні землі осад у кілька міліметрів. І якщо підрахувати, який шар опадів залишають катастрофічні вітри хоча б за мільйон років, то виходить значна цифра.

Дуже часто на поверхні флішу спостерігаються нерівності у вигляді брижі, борозен, петельчатих поглиблень або стовщень. Це так звані гіероглифи - результат зсуву пухкого осаду, сліди зсуву хробаків і молюсків. Іноді можна спостерігати круглі поглиблення - сліди крапель дощу. Все це утворилося в період формування морського осаду, що потім у результаті цементації перетворився у тверду гірську породу.

Флішеві відкладення біля Оленева інтенсивно зім'яті в нерідко розірвані складки. Товщі флішу майже повсюдно пронизані жилками білого кальциту. Часто в цих жилках або просто на стінках тріщин зустрічаються водо прозорі кристали кварцу. Завдяки чистоті й прекрасному ограненню кристалів він відомий за назвою мармарошський "діамант".

Пошуки мармарошских діамантів у доступних місцях привили до невдач. Але допомогти може сама природа. У руслі рік, як правило, скупчуються валуни тільки міцних порід, у тому числі й піщаників. Розбиваючи валуни, що пронизані білими жилками кальциту або напівзалікованих тріщин, можна швидше зібрати колекцію мармарошських "діамантів", чим відшукуючи їх на поверхні. Валуни піщаників з мармарошськими "діамантами" можна знайти біля кар'єру в Сускове, у руслі Латориці, і в долині її припливу - річки Пінії, а також в інших місцях флішової зони, зокрема в Рахівському районі.

Ртутне родовище Кам'яний Кар'єр розташований на західній окраїні села Оленева. Воно концентрується в штоку андезито-базальту, оточеного зруктивною брекчиею, що свідчить про вибуховий характер впровадження магми. Вулканічний вибух відбувся, цілком ймовірно, у результаті швидкого проникнення магми в насичені водою піщано-глинисті породи.

Це родовище відноситься до числа дрібних, але характеризується високою концентрацією металу. Ртутний мінерал представлений кіновар'ю, що тонко просочує змінені андезито-базальти, і рідше зустрічається в кальцитових жилках. Андезито-базальти значною мірою заміщені кварцом, каолінітом і карбонатом.

Родовище викликає інтерес незвичайно більшою кількістю органічних мінералів. Відзначимо, що для закарпатських ртутних родовищ взагалі характерні органічні мінерали, але особливо їх мало в Кам'яному Кар'єрі. Органічні мінерали зустрічаються в аморфному стані, і тоді вони мають смоло подібний вид з буро-чорним фарбуванням. Кристалічні різновиди пофарбовані в яскравий жовто-зелений колір, і, якщо аморфні виділення мають раковистий злам, то кристали органічних мінералів досить легко розщеплюються на пластинки. Форма кристалів призматична.

На родовищі виділено два види мінералів: досить розповсюджений кертесит, і вперше виявлений у Закарпатті карпатит.

Зібрати гарну мінералогічну колекцію в Кам'яному Кар'єрі не важко. Відкритими гірськими виробленнями відкрита значна частина андезито-базальта. На родовищі зустрічаються гарні друзи кристалів кальциту. Особливу цінність представляють ті, у яких присутні органічні мінерали, а іноді й кристали кіноварі.

Органічні мінерали, як показують дослідження під мікроскопом, відклалися з тих же розчинів, що й кіновар. На стінках тріщин часто зустрічаються білі фарфоровидні скоринки. Це мінерал каолініт.

На південно-східній окраїні Оленева перебуває мінеральне джерело. Його вода має гарні смакові якості й використовується як столова. Це джерело пов'язане єдиною структурою із джерелами в трьох кілометрах на схід села Плоского, на базі якого побудований завод по розливі мінеральної води "Плосківська".
 

джерело матеріалу: Лазаренко Е. А. | По вулканічним Карпатам: путівник - Ужгород: Карпати, 1978.- 96 стор.
статус матеріалу:  повністю готовий
встановлено: 27 травня 2005 року


Коментарів (0)

Коментарі відсутні

Написати новий коментар (всі поля обов`язкові):