Фото із cikave.com.ua
Піднімаючись долиною Тереблі вгору, минаючи Лази, Синевирську Поляну, наближаємося до одного з казкових чудес природи - озера Синевир (Морське Око, Синє Око, Карпатська Ріца). Розташоване воно серед високих (1500 м) хребтів Горган.

Це озеро є найбільшим гірським озером України і унікальним на всю Європу. Воно утворилося в післяльодовиковий період, близько 10 тис. років тому, внаслідок перекриття долини зсувами, спричиненими землетрусами. Кам'яні брили утворили греблю, що перегородила вузьку улоговину, і вона заповнилась водою трьох гірських струмків. Тож розмір і глибина озера змінюються залежно від кількості опадів. Площа водного плеса становить близько 5 гектарів, середня глибина — 8-10 м, найглибша точка — 22м. У прозорій холодній воді добре почувається форель озерна, райдужна та струмкова. Затиснуті між горами, покритими дрімучим ялиновим лісом, сріблом переливаються його води в погожий сонячний день. А надвечір воно стає зеленувато-сірим (з праці одного поціновувача). Голубою перлиною Українських Карпат вважається озеро Синевир, яке серед дрімучих смеречників уособлює спільну долю двох легендарних закоханих Сині та Вира. Це справжня краплина моря серед гір - морське око. Синь водного дзеркала, острівець (зіниця ока), пухнасті смереки (вії) - все це надає озерові неповторної краси і привабливості.

Це озеро є найбільшим гірським озером України і унікальним на всю Європу. Це озеро знайоме багатьом. З усіх усюд з'їжджаються люди, щоб помилуватись і порадіти серцем від неповторної краси зелених Карпат з озером Синевир у своїх долонях. Озеро є завального походження, розташоване неподалік від с. Синевир на пд. сх. Горган. Розміщене воно на висоті 989 м в басейні річки Тереблі. Це одне з найкрасивіших карпатських озер з прозорою водою і невеликим острівцем посередині (площею кілька метрів), наче зіниця величезного ока. Звідси і народна назва — Синє Око.

Улоговина - видовженої форми, утворилась воно в післяльодовиковий період внаслідок обвалу скель і перекриття долини гірського струмка. Живиться поверхневими і атмосферними водами. Витікає струмок, що впадає в р. Тереблю. Вода слабомінералізована, чиста, має сталу температуру - 11° С. Береги порослі лісом. Рослинність розвивається лише вздовж прибережної смуги. З органічних форм життя - мікроскопічні ракоподібні та форель . Входить до національного парку "Синевир".

Нині на острівці височить вирізана із червоного дерева скульптурна композиція "Синь і Вир" (скульптори Іван Вродин і Михайло Санич, висота монументу 13 метрів).

джерело матеріалу: Основний текст доповнено із Легенди Карпат - Львів:Апріорі, 2010.-144с.іл.
статус матеріалу:  початковий матеріал
встановлено: 16 січня 2004 року


Коментарів (0)

Коментарі відсутні

Написати новий коментар (всі поля обов`язкові):