Автор: Чинька Михайло
Як приємно у гарячі літні дні відчути прохолодний, насичений ароматом гірських квітів та цілющою живицею смереки полонинський вітер. Він освіжає й підбадьорює, неначе підносить на своїх невидимих крилах.

У горах вітер завжди неспокійно мінливий: то лагідний, то грізний. Він - і добрий супутник, і ворог. Чи має вітер у Карпатах свої певні напрямки, чи шляхи його завжди різні, хаотичні? Встановлено, що напрямки вітрів залежать від загальної атмосфери циркуляції та рельєфу. Умови атмосферної циркуляції Карпат визначаються західним переносом повітряних мас у тропосфері, а також їх положенням відносно азорського і сибірського максимумів та ісландської, і середземноморської зон пониженого тиску. Влітку й навесні, рідше зимою, проходять над Карпатами середземноморські та північно-західні атлантичні циклони, з якими пов'язані дощі й бурі, великі снігопади й відлиги. У карпатському гірському вузлі схрещуються також шляхи різних антициклонів, що супроводжуються ясною безхмарною погодою. Взимку переважають дуже холодні сибірські антициклони зі сходу, влітку - західні азорські антициклони.

Гірська споруда Карпат має істотний вплив на вітровий режим. Рух вітрів у нижній лісовій смузі визначається в основному напрямом гірських долин. У Закарпатті північні вітри переважають весною, південні - восени і взимку. І тільки на висоті 1200-1500 метрів панівними є західні вітри в теплу пору року. В холодні сезони тут домінують східні вітри.

На Прикарпатті переважають північно-західні, західні та частково південно-західні вітри. Гористий рельєф та ліси Карпат знижують швидкість вітру, яка в середньому коливається в межах 3-4 метри на секунду. Але під час антициклонів його швидкість часом досягає 25-30 метрів, а окремі пориви - навіть 40 метрів на секунду.

Сила вітру зростає разом із висотою над рівнем моря. Вона більша на сідловинах і гірських гребенях. Боротьбі з вітровою стихією зараз надається особлива увага. Щоб збільшити стійкість лісів проти вітровалу, створюються мішані шпильково-листяні насадження. Різновікові ліси стабільніші від одновікових. Найбільш стійкі проти вітрової навали мішані дубово-букові, буково-ялицеві, ялицево-букові, смереково-ялицево-букові ліси. Вони витримують швидкість вітру в 26-28 метрів на секунду. Чисті дубові, букові чи ялицеві ліси стійкі проти вітру, швидкість якого не перевищує 23 метри, а чисті одновікові смеречини - тільки до 17 метрів на секунду. На десятках тисяч гектарів уже зеленіють молоді мішані культури. Вони не бояться вітрової стихії на гірських карпатських схилах.

джерело матеріалу: Карпати очима допитливих | Стойко С. М., Єрмоленко Ю. А.; в-во Каменяр, Львів - 1976, 96 ст.
статус матеріалу:  повністю готовий
встановлено: 17 листопада 2006 року


Коментарів (0)

Коментарі відсутні

Написати новий коментар (всі поля обов`язкові):