Автор: Чинька Михайло
Гори, як і море, люблять відважних, і обережних. Адже бувають періоди, коли гірська погода неспокійна, бурхлива й навіть підступна. І якщо ви не обізнані із її примхами, краще не піддавайтеся спокусі мандрувати.

Узимку і ранньою весною, мабуть, найбільш небезпечними є снігові лавини. Скільки відважних, але необережних, заховали вони під сніговою масою, що зривається із крутосхилів із великою швидкістю й зносить на своїм шляху все - столітні смереки й буки, які витримували страшні вітри й бурі, колиби вівчарів. Так було у 1929 році на Говерлі, у 1932 році на Квасівському Менчулі, у післявоєнні роки на північних схилах Свидовецького масиву та Петросу. Так може бути і в інших місцях.

При яких же обставинах і коли виникають снігові лавини, чи можна передбачити час їх зсувів, як боротися із цією природною стихією? Лавини - дуже небезпечне стихійне явище, яке ще не вивчене остаточно. Вони часто бувають в Альпах, на Кавказі, у Середній Азії. У Карпатах є більше двохсот лавинних урочищ. Обсяг найбільших снігових лавин становить 300 тисяч кубометрів маси.

Розрізняють зимові сухі лавини, весняні мокрі й змішані. Лавини рухаються з величезною швидкістю - 10-30 метрів, а пиловидні - 80-100 метрів на секунду. Одна з таких лавин, обсягом близько 200 тисяч кубометрів, пройшла взимку 1968 року по північних схилах полонини Пожижевської й знищила смерекове рідколісся на протязі 800 метрів. Найбільш лавинонебезпечні гірські масиви Чорногори, Свидовця, Горганів, Попа Івана Мармароського. Спостерігаються зрушення снігу й на полонинах Красна, Боржава, Рівна.

Головною причиною виникнення лавин є випадання великої кількості снігу у зимовий період. А твердих опадів у високогір'ї буває від 25 до 40 процентів їх загальної кількості. Критичний стан виникає при раптовому прирості висоти снігового покриву до 30 сантиметрів.

Особливо загрозливі північно-східні схили субальпійського та альпійського рослинних поясів у місцях льодовикових карів, куди панівні західні та південно-західні вітри заносять великі маси снігу. При крутизні схилів у 30° ці маси не можуть утриматися, зриваються й падають вниз із великою швидкістю. На схилах без дерев, чагарників та кам'яних виступів також можуть утворюватися лавини. Тому так важливо зберігати рослинний покрив у лавинонебезпечних урочищах.

У горах бувають особливо сприятливі погодні умови для зрушення снігу. У сусідніх з Українськими Карпатами Словацьких Татрах у 1909 році протягом одного дня було зафіксовано 600 великих лавин. Найкраще боротися з лавинами шляхом засадження крутосхилів стійкими проти навали снігу деревними породами - модриною, кедром, буком, смерекою. Велику захисну роль виконують зарості гірської сосни, зеленої вільхи, ялівцю, горобини. їх потрібно оберігати.

джерело матеріалу: Карпати очима допитливих | Стойко С. М., Єрмоленко Ю. А.; в-во Каменяр, Львів - 1976, 96 ст.
статус матеріалу:  повністю готовий
встановлено: 17 листопада 2006 року


Коментарів (1)

  1. Нохє в 29.11.2019
    А якого числа і місяця в Карпатах виникала лавина

Написати новий коментар (всі поля обов`язкові):