На теренах Європи, за свідченням експертів, нараховується 600 голів коней справжньої чистокровної гуцульської породи, причому третина з них живе у сусідній Польщі. А на усі регіони Українських Карпат, звідки вони, власне, вийшли, породистих, племінних "гуцуликів" залишилося 380.

Тривале розведення з використанням малоцінних жеребців, призвело до ослаблення конституції коней. Тому потрібна підкріплена реальними коштами й конкретними заходами державна програма розвитку конярства в карпатських регіонах, що здатна відновити генофонд унікальної зникаючої породи. Потрібне розширення мережі племінних ферм, поліпшення селекційно-племінної роботи, підвищення породного статусу коней у приватному секторі (організація парувальних пунктів та для штучного запліднення), відновлення виробництва косарок, плугів, борін, збруї, розрахованих саме на невисоких гуцульських коней. Наразі держава поки що реально підтримує тільки українську верхову породу.

На Закарпатті самотужки почали відродження «гуцуликів», цих дрібних, але сильних верховинських коней - їх вже нараховується 120, почали діяти чотири племінні репродуктори. А що діється в Івано-Франківській, Чернівецькій та Львівській областях, де донедавна були основні українські центри з їхнього розведення? Іванофранківці нині мають тільки одну ферму на 24 племінних голів. Така ж ситуація і на Львівщині у Жидачівському районі.

Активізувалася справа відродження породи на Великоберезнянщині, де знайшовся палкий прихильник-ентузіаст конярства, який поступово нарощує табун. Кінне господарство з ранньої весни і до пізньої осені розташоване далеко в горах, на висоті тисячу метрів над рівнем моря. Тут небагато кормів, досить суворий клімат, але це те середовище, у якому тварини живуть віками. Керівник ферми «Полонинське господарство» Олександр Ігнатенко найбільше цінує у породі надзвичайна витривалість коней, їхню працездатність. На складних ділянках лісорозробок вони замінюють двох представників української верхової, прекрасно тягнуть плуга. Гуцульську породу коней вчені вважають універсальною.

Штаб-квартира міжнародної асоціації власників коней гуцульської породи тепер знаходиться в Австрії (до неї входять господарі, Польща, Словаччиниа, Чехія, Угорщина, Німеччина). Чекають тут Україну, вірять, що згодом тут часто купуватимуть чистопородних тварин. Хоча шлях до цього непростий, потрібен серйозний, державницький підхід до важливої справи.

джерело матеріалу: Електронний інформаційний вісник ПОТІК
статус матеріалу:  повністю готовий
встановлено: 10 квітня 2011 року


Коментарів (0)

Коментарі відсутні

Написати новий коментар (всі поля обов`язкові):