Фото використане з книжки "Кептарі українських Карпат" Карпинець І.
У Рахівському районі є три різновиди кептарів:

 

1. Одні з них, що знаходяться в селах ближче до Карпат. В них переважає світлий колорит і досить великі узори в нижній частині кептаря. Це —ясінські кептарики.
2. В інших, рахівських, переважає темно-вишневий колір, інтенсивне звучання якого підкреслює контрастне співставлення з чорним смушком обрамлення.
3. Третій різновид — кептарі з Великого Бичкова. їх своєрідність полягає в тому, що декор тут використаний дуже скупо, тільки вздовж швів. Але рисунок чіткий, лаконічний і контрастний.

 

Ясінські кептарі. Ясінські кептарі характеризуються світлим колоритом, обшиті "силянкою", сап'яновими зубцями, вишиттям з кольорових ниток в зубці і хрестиками. Спереду, в верхній частині кептаря, проходить смушок з лисиці і два ряди кольорових "косичок" з китицями. Між "косичками" є також "силянка", яка закінчується "кучерями". "Кучері" в ясінських кептариках продовгуватої форми (характерна особливість закарпатських кептарів), обшиті оранжевою ниткою і мають капелі. На "кучерях" пришиті білі маленькі ґудзики. Кишені широкі, прорізні, вгорі обшиті чорним смушком з двома рядами горизонтально розташованих хрестикових узорів, в кутах спереду і збоку розташовані "косиці", тобто квіти. Техніка виконання такого узору складається з аплікації шкіркою і вишивки. Шкірка вирізана у формі кружка з капелями, навколо зубці. Цей узор обрамлений закрученими вусиками з ниток. Кептар запинається на ґудзики і зав'язується "повудами". "Повуди" — це китиці зелені та червоні (те ж саме, що "дармовиси" або "пустовиси"). Як бачимо для ясінських кептарів особливо характерне використання досить великих орнаментів у вигляді квіток-"косиць" або у вигляді окремих розет і галузок ритмічно розташованих у нижній частині кептаря.
 
Рахівські кептарі. Рахівські кептарі прямого крою, з невеликими прорізами з боків. Обшиті чорним смушком (тільки у верхній частині спереду і темно-вишневим сукном без капслів). Ці кептарі мають дрібну "силянку", яка проходить по краях кептаря. У верхній частині кептаря спереду є два ряди "силянки", один або п'ять рядків кольорових "косичок". "Кучері" продовгуваті. На них нашиті "зірнички" і китички. Кишені прямокутні з сукна, обшиті нитками, прорізні. В кутах спереду і збоку кептарик має "косиці", вишиті нитками і кольоровими "косичками". В колориті рахівських кептарів переважають насичені кольори. До рахівських кептарів подібні кептарі з Кобилицької Поляни, наприклад, Рахівського р-н Закарпатської області, с. Кобилицька Поляна, XX ст. Тільки смуга обшиття сукном тут вужча, має рядок капслів і обшита шовковим шнурком. "Косиці" менші. Кишені нашивні, обрамовані чорним смушком. Кептарі мають також маленькі "косиці", які розташовані на плечах і краях кишень.
Зовсім інші кептарі з Великого Бичкова. Вони дуже своєрідні, гарні і скромно декоровані. Чоловічі кептарики відрізняються від жіночих, строгої форми, обшиті темно-червоним і зеленим сап'яном з півкруглими зубцями не прикрашені смушком. Крій цього кептаря прямий без коміра. Спереду кептар має широку "силянку" з червоного сап'яну, яка творить ніби сітку, оздоблену закругленими зубцями. Кишені прорізні, також прикрашені зубцями. На спині вгорі нашиті сап'янові прикраси "туліпани", а внизу на спині розташовані "три смерічки" — художнє відтворення мотивів природи. Жіночий кептар обшитий, на відміну від чоловічого кептаря, червоним сукном, вирізаним зубцями, які закінчуються зеленими і червоними листочками також із сукна. Чорний смушок обрамовує весь кептарик. Спинка гладка, тільки внизу розташована невелика гілка з червоних листочків. Крій токож прямий.

джерело матеріалу: Карпинець І.-І.І. | Кептарі українських Карпат. - Львів: Видавничий дім Панорама, 2003. - с. 56.: іл.
статус матеріалу:  повністю готовий
встановлено: 10 травня 2008 року


Коментарів (0)

Коментарі відсутні

Написати новий коментар (всі поля обов`язкові):