Фото використане з книжки "Кептарі українських Карпат" Карпинець І.
Кептарі Івано-Франківської області дуже цікаві. Характер декору переважно геометричний, за винятком нових кептарів з с. Устеріки Косівського району. Треба відмітити також те, що стародавні кептарі більш витончені в декорі, ніж нові. В нових переважає тенденція до упрощення, а іноді декор досить загущений. За різноманітністю декору кептарі Косівського району можна поділити на три групи: космацькі, косівські та верховинські.

 

1. Космацькі кептарі. Дуже гарні космацькі кептарики. Вони розширені до низу і характеризуються теплою кольоровою гамою. Слід відмітити стародавні, давніші і нові космацькі кептарі. Стародавні кептарі шились в XIX ст., по рисунку дуже витончені. Обшитий сірим смушком із смугами сап'яну з понабиваними капелями коричневого та зеленого кольорів. На кишенях проходить вузенька смужка червоного сап'яну. Спереду кептаря, крім сірого смушка, є вузенька шкірка з куниці і смуга сап'яну з капелями, яка є у вигляді узорчатих квадратиків зеленого і коричневого кольорів, обрамована шнурком і сап'яновими "кучерями" з китичками. Комір стоячий. Кишені нашивні, прямокутні. В кутах кептаря спереду і зі спини розміщуються сап'янові узори "хлопці" з китичками. Чоловічі кептарі такі самі як жіночі, запинаються на ґудзики або на гачки. Спинка гладка.
 
Нові космацькі кептарики (які шились до війни і тепер шиються) дуже подібні до стародавніх, але декор в них більше загущений, дуже густо понабивані капелями. А передня сап'янова смуга поділена на квадрати або прямокутники, але багато ширша, ніж в стародавніх. Кишені трапецевидні. Сап'ян темно-червоний і яскраво-зелений.

Кептарі, які шились в кінці XIX — на початку XX ст. менше декоровані, довші і більш розширені до низу, обшиті сап'яновою смугою з досить рідко понабиваними капелями. Смужка сап'яну спереду суцільна і має "кучері", які тут називають "качури". "Кучері" ("качури") — це прикраси зроблені зі сап'яну, обшиті волічкою з капелями і китичками, закручені до верху. "Качури" двох кольорів — зеленого і коричневого. Поміж "качурами" нашиті мідяні ґудзики. Спереду кептаря від плечей до кінця пройми проходить шов, обрамований смужкою сап'яну з капелями (характерний тільки для космацьких кептарів як стародавніх, давніх і нових). Кишені нашивні прямокутні, розташовані косо з двома китичками, капелями і смушком. Комір стоячий. Спина зовсім гладка.

Таким чином, космацькі кептарі характеризуються дуже чітким розташуванням декору по конструктивних лініях, швах. Багато вільного поля. Характерною особливістю тільки космацьких кептариків в розташуванні орнаменту є смуга сап'яну з капелями, що іде від плеча до орнаментального краю пройми. Смуга ця для прикраси. Кишені дуже багато орнаментовані і різної форми. Смушок тільки сірий.

 

2. Косівські кептарі. Стародавні косівські кептарі зараз рідко носять, зберігаються лише в старих людей. Крій мають прямий або трохи розширений до низу. Через середину спини проходить горизонтальна лінія "силянки" (переплетені смужки з чорної шкірки) з зубцями. Вона доходить до бокових швів або переходить до передньої частини кептаря. її перетинають дві вертикальні смуги "силянки", які в верхній частині, згинаючись дугами, досягають середини пройми. Бокові шви кептаря внизу прорізні. Ці кептарі багато прикрашені сап'яном і капелями, а також обшиті сірим смушком і "силянкою", яка закінчується зубцями з коричневого сап'яну, обшитого зеленими і оранжевими нитками. "Силянка" обрамовує всі конструктивні частини кептаря, іноді розташовується навіть на комірі, який тут стоячий. Спереду кептар має три ряди "силянки", поміж якими нашиті вовняні шнурки з кольоровими китичками. Трідушки" (передня верхня частина кептаря) викінчена "кучерями". Внизу "грідушки" закінчуються сап'яном трапецевидної форми з понабиваними капелями. Кишені прорізні, обшиті зубцями, форма їх у вигляді трикутника, а можуть бути півкруглі. Над кишенями, а також внизу в кутах кептаря є узори "рачки". "Рачки" розташовуються також на спині над горизонтальною смугою "силянки". їх може бути 5 вгорі і 5 внизу.

Подібний до вказаного вище є кептар. Відрізняється тим, що не має "рачків" і обшитий чорним смушком. Цей кептар відноситься до пізнішого часу. Спинка в нього гладка, а "кучері" поєднані з зубцями. Дещо іншими є кептарі Косівського р-н Івано-Франківської області, с. Яворів. 50-ті роки XX ст. та 40-ві роки XX ст. Вони обшиті чорним смушком і зеленими колосовими зубцями. Нагадують верховинські кептарики. Відрізняються від верховинських кишенями, які тут прорізні, широкі.

Кептар Косівського р-н Івано-Франківської області, с. Яворів. 50-ті роки XX ст. на проймах рукавів і кишенях має по два ряди "косичок". "Косички" — це стрілковидної форми прикраси, зроблені з волічки. Вони нагадують плетіння коси. "Косички" бувають голубі, рожеві, фіолетові, жовті, сині, зелені. Розташування їх також нагадує узори килима. Вони обшиваються зубцями з зеленого колосового шнурка. Спереду і внизу "косички" заміняє узор, що має назву "коверець", бо дійсно подібний на килимовий орнамент. Цей кептар зав'язується на "дармовиси" (волічкові великі китиці на довгих нитках).

Кептар Косівського р-н Івано-Франківської області, с. Яворів. 40-ві роки XX ст. має також "косички" і "силянку", але обрамований не колосовим шнурком, а тільки зубцями зі сап'яну. Кишені в нього широкі і зі смушком. Серед косівських зустрічаються також кептарі значно простіші, менше декоровані — це здебільшого новіші кептарі.

Найбільш від усіх цих кептарів відрізняється так званий "кутський" кептар Косівського р-н Івано-Франківської області, с. Вербівець середина XX ст. Він відноситься до пізнішого часу і подібний до кептарів в сусідніх буковинських селах. На "кутському" кептарі нема жодних прикрас, що були в попередніх. Єдиною оздобою тут є обрамлення всього кептаря чорною тоненькою стрічкою з волічки і вишиття хрестиками. Кишені півкруглі з сірим смушком, прорізні. На них нашиті зелені гілочки з квітками. Простота і строгість декору дуже добре і гарно поєднані.

Колорит косівських кептарів досить теплий. Декор не загущений. В стародавніх кептарях характер рисунків узорів більш виточений, ніж в нових. В пізніших появляється холодніша кольорова гама, домінує зелений колір. Це наближає кептарі до верховинських. "Кучері" закручені вгору.

 

3. Верховинські кептарі. Верховинські кептарі характеризуються прямим кроєм. Комір мають стоячий або відкладний. Кишені нашивні. Форма їх прямокутна або прямокутна з закругленими краями. Запинаються на ґудзики. Всі краї кептаря (пройми, горловина, перед і низ) обрамлені чорним смушком. Декор розташований в тих місцях, які підкреслюють його форму вздовж розрізу кептаря, спереду, навколо горловини, по проймах, на кишенях, внизу, по бокових швах. Розташування декору зв'язане з його конструкцією. На середині спини проходить горизонтальна орнаментована смуга, паралельна нижній смузі обрамлення кептаря. Кептарі обрамовані також "силянкою", яка, в свою чергу, спереду і зі спини обрамована рядком або двома з кольорової волічки, частіше червоної, а іноді рядком з кольорових "косичок", обшитих зеленим колосовим шнурком. Ці зубці розташовані спереду внизу, збоку кептаря і обрамлюють кишені, а також комір, якщо він стоячий. Внизу кептаря поміж зубцями і "силянкою" проходить один ряд або три ряди кольорових "косичок", може бути і 5 рядків. Кожен ряд "косичок" відділяється один від одного стежками ниток, що нагадують ряд латинських букв, які мають назву "ключка" або "оленка" — ряд хрестиків (хххххх). На "косичках" на віддалі кількох сантиметрів понашивані з кольорової волічки китички. Спереду кептаря, крім "силянки", може бути один або два ряди "косичок" і оранжевий волічковий шнурок тощо. До шнурка пришиті зубці з темного сап'яну з китичками на кожному. Кишені також з темного сап'яну різні: півкруглі (Косівський р-н Івано-Франківської області, с. Верховина, 50-ті роки XX ст., спинка кептаря), прямокутні. Зустрічаються трапецевидні з капелями, або з кольоровими волічковими кружками. Верхня частина спини гладка. Орнаментальна смуга, що проходить через середину спини, має одну горизонтальну смужку "силянки" з китицями, обшита червоною волічкою і колосовими зубцями: іноді в два ряди "силянок", а поміж ними кілька рядків "косичок". Це робить багатою орнаментальну кайму кептаря.

Характерною особливістю новіших верховинських кептарів є рослинний орнамент. Носять їх в с. Устеріки і у с. Верховині. Ці кептарі, на відміну від інших, мають темний коричневий фон. Смушок в них штучний, плетений гачком з вовни, який має чорний або темно-сірий колір. Орнамент цих кептарів рослинний, вишивається бавовняними нитками технікою "гладь". Спереду кептар майже весь зашитий квітками рожевими, синіми, жовтими, фіолетовими. Зелений колір листя тут добре поєднується з яскравими кольорами орнаменту на темному фоні. На спині кептаря внизу проходить орнаментальна смуга з квітів, розташованих в ромбовидний узор. Всю композицію завершують тоненькі сіро-жовті смужки з волічки, які обрамлюють стоячий комір, пройми рукавів, перед і низ кептаря. Кишені накладні зі смушка прямокутної форми і розташовані косо.

Характеризуючи верховинські кептарики, можна зробити такі висновки: елементи декору досить великі. В основному вони прості, складаються з геометричних узорів ("зубці", "силянка", "косички"), за винятком окремих кептарів з с. Устеріки, в яких використовується рослинний орнамент та інший колір шкіри. В колориті верховинських кептарів переважає зелений колір.

джерело матеріалу: Карпинець І.-І.І. | Кептарі українських Карпат. - Львів: Видавничий дім Панорама, 2003. - с. 56.: іл.
статус матеріалу:  повністю готовий
встановлено: 10 травня 2008 року


Коментарів (0)

Коментарі відсутні

Написати новий коментар (всі поля обов`язкові):