Фото використане з книжки "Кептарі українських Карпат" Карпинець І.
Конструкція кептарів Яремчанського району немає нічого нового порівняно з попередніми, за винятком кептаря, який є значно довший від усіх інших кептарів. І досить розширений донизу, ясно-червоний, багато оздоблений капелями, золотою парчовою ниткою, кольоровим вишиттям, хрестиками та китичками. Це — весільний кептар.

 

Для кептарів Яремчанського району характерні різноманітної форми кишені (трапецевидні, прямокутні, півкруглі) дуже багато декоровані капелями. Часом капелі розташовані в два або три ряди. Переважає коричневий колорит. В Яремчанському районі, так як і в Косівському, знаходимо кептарі стародавні і новіші. Стародавні дуже багато прикрашені капелями. "Силянка" зустрічається рідше. Кишені переважно нашиті. Так, наприклад, кептар Яремчанського р-н Івано-Франківської області, с. Микуличин, кінець ХІХ ст., належить до стародавніх, за його типом шились кептарі XIX ст. Він багато оздоблений, світло-коричнева гама. Обшитий біля шиї і спереду шкіркою з куниці. Горловина, пройми рукавів, перед і низ кептаря мають один рядок "силянки" з двома рядками кольорових шнурків і "кучері" сап'яну з капелями. На кишенях нашиті кружечки зі сап'яну з капелями. Кружечки вирізані півкруглими зубцями і називаються "ружі, бо за формою подібні на квітку. Смушок обрамовує розріз кишень. Над смушком нашиті в два ряди сап'янові зубці з понабиваними капелями. Весь декор кишень завершує п'ять симетрично розташованих китичок. В кутах спереду кептаря є сап'янові узори "рачки" або "хлопці" з капелями і китичками.
 
Кептар Яремчанського р-н Івано-Франківської області, с. Дора, 1936 р. характерний тим, що обшитий коричневим сап'яном і колосовим жовтим шнурком. Сап'янові зубці обшиті трьома рядами вишитя хрестиками і китичками з волічки на віддалі 3—4 см одна від одної. Сап'ян проходить кругом кептаря, біля шиї, спереду, по проймі рукавів, внизу і з боків. На ньому густо понабивані капелі, поміж якими розміщені кружельця з білого і червоного сап'яну. Кишені нашивні, трапецевидні, знизу закінчені сап'яновими "кучерями". Ззовні краї кептаря обшиті чорним смушком, зсередини — сірим.
Ще простішої форми є кептар Яремчанського р-н Івано-Франківської області, с. Микуличин. 40-50-ті роки XX ст.. Як і попередні кептарі запинається на ґудзики, але має також "пустовиси" (оранжеві і зелені на довгих шнурках), які перекидаються через плечі. Кептар обшитий смушком, коричневими сап'яновими зубцями з капелями. В деяких кептарях, як наприклад Яремчанського р-н Івано-Франківської області, с. Микуличин. середина XX ст., біля пройми рукавів проходить досить широка смужка сап'яну, а передня смужка є вужча. Іноді буває навпаки (здебільшого в кептарях з Ворохти). Смуга сап'яну з одного боку обрамована чорним смушком, з другого боку колосовим шурком з "кучерями" або зубцями. "Кучері" або зубці закінчуються китичками і ґудзиками різних кольорів. Деякі кептарі мають в кутах спереду прикраси "ружі" (сап'ян круглої форми з закругленими зубцями). Кишені нашивні, внизу закінчені "кучерями" і китичками. Спина гладка без прикрас.

джерело матеріалу: Карпинець І.-І.І. | Кептарі українських Карпат. - Львів: Видавничий дім Панорама, 2003. - с. 56.: іл.
статус матеріалу:  повністю готовий
встановлено: 10 травня 2008 року


Коментарів (0)

Коментарі відсутні

Написати новий коментар (всі поля обов`язкові):