Фото використане з книжки "Кептарі українських Карпат" Карпинець І.
Дуже гарні і різноманітні кептарі Буковини. Орнамент тут зустрічається як геометричний, так і рослинний. Останній характерний більше для подільської частини Буковини. Кептарі Чернівецькоїобласті можна поділити на три основні групи за територіальним поділом: гірські кептарі (Путильський район (Путила, Усть)), передгірські (Вижницький район (Вижниця, Виженка, Іспас)) та Подільські (Подоляньські) (Заставнянський район (Заставна, Кіцмань, Вашківці)).

Найхарактернішим зразком першої групи є кептарі Чернівецької область, с. Киселиця. Кептар цей, так звана "путилка" з овечої шкіри, дуже багато оздоблений червоним сап'яном у вигляді подовгастих і звичайних"кучерів", які обшиті зеленим і червоним шнурком. Обшитий також і "силянкою" на жовтому сап'яні і чорним смушком. Кишені прорізні, довгі. Запинається на ґудзики з "китичками". Обшитий чорним смушком. Спина густо оздоблена "кучерями" різної форми. Кольорова гама золотисто-червона. За типом цього кептаря шились кептарі в XIX ст.

 

Друга група. Тут зустрічаються кептарі з рослинним і геометричним орнаментом. Як зразок може бути святковий гуцульський кептар, який належав відомому народному майстру по металу Федюку. Кептар цей дуже кольоровий, переважають кольори: ясно-червоний, зелений і рожево-фіолетовий. Обшитий чорним смушком і вузькою смужкою сап'яну вишневого кольору. "Косички" і квіткові прикраси з кольорової волічки. Кишені довгі, прорізні. Вишитий кептар вовняними нитками технікою "гладь" і хрестиком. Спина рясно орнаментована.

Інший декор має кептар Чернівецької область, с. Іспас. Тут прикраси геометричного характеру. Кептар оздоблений аплікацією у вигляді зубців з чорної шкіри, обшитої кольоровим шнурком. На переді кептаря є 4 ряди "силянки". Поміж "силянкою" спереду проходить три ряди кольорових шнурків зашитих хрестиком з китичками. Зверху подвійні "кучері". Кишені півкруглі з подвійними кучерями і китичками. Спинка без прикрас.
Третя група. Характерним зразком є довгий кептар, так званий "мунтян". Довжина його 75 см, ширина — 46 см. Обшитий на проймах рукавів і спереду шкіркою тхора, або куниці внизу чорним баранячим смушком. Крій кептаря поширений донизу, розкльошений. Має "силянку" і обшитий зеленим і коричневим сап'яном у вигляді закруглених зубців. Спереду внизу понашивані прикраси сап'яну, які нагадують стилізовані квіти і листочки. Спина гладка.

Серед подолянських кептарів дуже часто зустрічається кептар названий в народі "українка". Прикладом такого кептаря є кептяр Чернівецької області, с. Вашківці. Вишитий "гладдю", бавовняними і шовковими нитками. Весь обшитий по краях смушком і рослинною орнаментальною смугою та "косичками". "Косички" обшиті хрестиком в два ряди. Кишень нема. Спина без прикрас. Запинається на три ґудзики. Смушок чорний. Кольорова гама холодніша, ніж в попередніх. Переважають синій, голубий, зелений кольори.

Цікавим є кептар Заставнянського р-н Чернівецької області, вишитий шовковими нитками і бісером. Він також досить довгий. Довжина 71 см. Краї викінчені штучним смушком. Без кишень. Орнамент тільки рослинний. Цей кептар обрамлює дуже гарна смуга із парчової золотистої тасьми, густо нашитої бісером і чорним сутажевим шнурочком у вигляді хвилястої лінії. Орнамент цього кептаря є з квіток і листочків.
В цілому буковинські кептарики дуже своєрідні, цікаві, відрізняються один від одного прикрасами, колоритом, але мають, як і всі інші кептарі, спільні риси в крою, в симетричному розміщенні прикрас, у використанні аплікацій із сап'яну, кольорового шнурка, волічки і т.д.

джерело матеріалу: Карпинець І.-І.І. | Кептарі українських Карпат. - Львів: Видавничий дім Панорама, 2003. - с. 56.: іл.
статус матеріалу:  повністю готовий
встановлено: 10 травня 2008 року


Коментарів (0)

Коментарі відсутні

Написати новий коментар (всі поля обов`язкові):