Фото із 4dancing.ru
Автор картини: Роман та Надія Федина
Фото із архіва видавництва Карпати
Фото із mytut.ua.tc
Аркан - гуцульський народний чоловічий танець (за переказами, танець богатирів, що спустилися з гір). Музичний розмір 2/4. Тотожний з музикою ірландського "Ev Sistr" і бретонського "Ev Chistr Ta, Laou!".
 
Основний крок повторюється протягом усього танцю, чергуючись з різноманітними фігурами. Фактично танець до цих пір є у гуцулів елементом ініціацій при вступі "чоловічий союз", умовно іменований "Аркан". "Аркан", обряд посвячення гуцульського дванадцятирічного хлопця у воїни ("легіні", тобто легіонери). Після участі в ньому він отримував право здійснювати танці, носити бартку (маленький топірець на довгій ручці) і підперізується широким поясом. Тобто ставав потенційним "опришком" ("тим, хто опріч", член таємного союзу), тобто ставав потенційним опришком.

Назва танцю походять з латини, з етруського слова "arcanus" - "таємний, схований, мовчазний" і походить від індоєвропейського кореня "*arta-". Танець "Аркан" неодмінно повинен відбуватися в повному мовчанні (тексти, запропоновані Степаном Пушиком і Русланою - сучасне нововведення).

Знаний український археолог Ю. Шилов виявив, що саме цей корінь слова наявний у назві держави трипільців-пелазгів Аратта, передання про яку зберегли як іранці, вважаючи Арту ідеальною прабатьківщиною та "найвищим світоглядом", а загалом – золотим віком людства, так і слов’яни, які називали свою державу Артанія чи Оратанія (центр – місто Оратів на Поділлі) поряд з Куявією (Київщина) та Славією (Переяслав).

Візантійці та араби свідчили, що у таємничій Оратанії слов’яни вбивали чужинців, щоб ті не довідалися про технологію виготовлення особливих магічних "соломонових" мечів. Це ідентично тому, що розповідали античні греки про жорстоких таврів (від санскритського tivra "строгий") Північного Причорномор’я.

Як бачимо, наші предки свято берегли таємниці пращурів. Знати їх могли тільки члени генетичного священного ордену, який у Карпатах називався "аркан", у Степу – "гопак" (від санскритського "гопа"- "пастух"). Відповідно поряд з чоловічими орденами існували жіночі. У різних регіонах вони мали свої назви як от "поляниця", "басорканя", "яга", "мава", "подоляна" тощо.


АРКАН

Гей, заграйте в бубни !
Гей, цимбали – грайте !
Вийшли ми на доли,
Вийшли ми на горе
Ворогам Вкраїни,
А собі на славу.

Гей, сміються води !
Гей, радіють гори !
Дух – у нашім тілі,
Дух із нами діє.
У однім пориві !
Благодать – у силі !

Гей, прославте нині !
Гей, славіте вічно !
Українську долю,
Гей, карпатську волю !
Гей, орлине щастя
Здобувати воям !

джерело матеріалу: Частково із http://primordial.org.ua/archives/1287
статус матеріалу:  повністю готовий
встановлено: 08 квітня 2012 року


Коментарів (0)

Коментарі відсутні

Написати новий коментар (всі поля обов`язкові):