Хуст — старовинне закарпатське місто, розташоване в долині, де річка Ріка і Хустець впадають в Тису. Поселення засноване в X ст. Від 1090 р. до 1191 р. тривало спорудження Хустського замку на вершечку Замкової гори (висота 174 м). Як і все Закарпаття. Хустська земля має буремну історію. Колись Мароморощина, тобто Східне Закарпаття, входило до складу Римської імперії, а з V ст. було частиною Болгарського царства —давньої держави на берегах Дунаю. Жили тут білі (вільні) хорвати, частина яких в IX ст. помандрувала на територію сучасної Хорватії. Згодом Срібна Земля, як ще називають цей край, стала частиною Київської держави. В 1281-1321 pp.


Хуст входив до складу Галицько-Волинського князівства, але після монголо-татарської навали на багато століть підпав під владу мадярів. У 1526 р. Хуст увійшов до складу Трансільванського князівства і протягом XVII — XIX ст. став центром міжусобної війни між трансільванськими князями і Габсбургами. Закарпаття належало Австрійській імперії, потім Австро-Угорській, а згодом, на початку XX ст., на правах автономії, ввійшло до складу Чеської Республіки. У 1939 р., після Мюнхенської змови, коли Угорщина і Німеччина почали окупацію Чехословаччини, українці, щоб не потрапити під владу мадярів, проголосили незалежну українську державу — Карпатську Україну зі столицею в Хусті; її президентом обрано Августина Волошина. 15 березня 1939 року біля Хуста на Красному Полі спалахнув нерівний бій між захисниками молодої держави і мадярськими окупантами. (Нині на місці битви височить символічна могила). Хуст був окупований військами хортистської Угорщини, а в 1944р. — радянськими військами.


Найдавніша історично-архітектурна пам'ятка — руїни Хустського замку, а також готичний костел (1459 p.). На околиці міста, в урочищі Киреші, діє філія Карпатського біосферного заповідника, унікальна пам'ятка живої природи —"Долина нарцисів".

джерело матеріалу: Легенди Карпат - Львів:Апріорі, 2010.-144с.іл.
статус матеріалу:  повністю готовий
встановлено: 01 жовтня 2012 року


Коментарів (0)

Коментарі відсутні

Написати новий коментар (всі поля обов`язкові):