Вище від Турки за течією ріки Стрий лежить колишній райцентр (до 1959 року) Бориня. Тепер це селище міського типу. Вперше Бориня згадується в документах за 1552 рік. Однак поселення тут було давно. У 1870-х роках в Борині відкопали скарб римських монет часів імператора Траяна.

Разом з сільським та лісовим господарством мешканці Борині займались ремеслами, зокрема ткацтвом. Ще на початку 1939 року тут платили податки 150 ткацьких майстерень.

Цікавими для мандрівників є бойківські села, які розкинулися вздовж річок і потоків, у багатьох з них є чудові пам'ятки історії та архітектури. Про їх унікальність свідчить той факт, що для Музею народної архітектури і побуту у Львові ще у 1930 році було вибрано церкву Пресвятої Богородиці зі села Кривки, збудовану 1793 року. У Шевченківському гаї у Львові є й дерев'яна бойківська курна хата з села Либохори, споруджена у 1812 році.

До цінних пам'яток належать церкви, збудовані у класичному бойківському стилі у селі Верхній Яблунці, Нижній Яблунці, Турові. У церкві в селі Нижня Яблунька у 1942 році Олег Ольжич (Кандиба) вінчався з письменницею Катериною Білецькою. Об'єктами туризму можуть стати нафтові копальні в селах Лімній й Малій Волосянці, срібна штольня в околицях Івашківців.

Є, звичайно, й місця, пов'язані з опришками та Довбушем, хоча наврад він бував у цих краях. Наприклад, у селі Ясениця є "Довбушева студня". Названо її так тому, що вона нібито з'явилася внаслідок удару Довбуша по скелі сокирою.

За Сянками та Ужоцьким перевалом починається Срібна Земля — Закарпаття. Традиційні бойківські церкви за Карпатами поступово змінюють барокові верхівки, відрізняється і говірка місцевих мешканців та їхні політичні преференції. Для галичан, зокрема, традиційним сусідом залишається Польща, натомість закарпатці віддають перевагу зв'язкам з Чехією, Словаччиною, Угорщиною.

джерело матеріалу: Незалежний культурологічний часопис - Галичина країна міст, 2005/36
статус матеріалу:  повністю готовий
встановлено: 25 квітня 2011 року


Коментарів (0)

Коментарі відсутні

Написати новий коментар (всі поля обов`язкові):