Фото із НКЧ Галичина країна міст, 2005/36
За кілька кілометрів від стебницької  "екологічної бомби" розташований всесвітньо відомий курорт Трускавець. Хоча Трускавець входить до складу Дрогобицької міської агломерації, він має статус окремого міста обласного підпорядкування.

Перша письмова згадка про Трускавець належить до 1469 року. Археологічні знахідки, зокрема, римський бойовий чекан, який датується IV ст., свідчать про те, що територія Трускавця могла бути ареною бойових дій готів чи гунів з легіонами Римської імперії.

Назва міста має різні версії щодо свого походження. Одні вважають, що "Трускавець" - це видозмінена форма польського слова truskawka — полуниця. Інші вчені вважають, що на назву міста вплинула литовська мова. По-литовськи druska — це сіль. Ще назву поселення виводять від чоловічого імени Трушко чи Трусько. Не виключають і фантастичну версію походження назви від древніх етрусків.

Колишнє село Трусковище здавна належало до королівських маєтків, які здавались в оренду шляхтичам. 3 1518 року Трускавець увійшов до складу Дрогобицького староства. Відтоді місцеві мешканці поряд з рільництвом займались різноманітними промислами. Здавна тут заговляли деревину, добували сіль, а потім інші мінерали.

Їх різноманіття зумовило специфічний склад місцевих мінеральних вод, джерела яких відомі здавна. Вперше їх описав королівський лікар Войцех Очко в 1578 році. Лікувальні властивості джерела "Марія" (№1) були встановлені на початку XVIII ст. У 1827 році були збудовані перші курортні об'єкти — приміщення для 8 ванн. В 1838 році на Кам'яному горбі було відкрите джерело "Зося". В цей час фармацевт Торосевич здійснив хімічний аналіз джерела "Нафтуся", яке прославило Трускавець. У 1880-х комплексне дослідження місцевих родовищ мінеральних вод, озокериту, поліметалевих руд здійснив професор геології, ректор Львівської політехніки Юліян Медведський.

Відтоді почався інтенсивний розвиток курорту, у 1892 році тут побудовано приміщення для інгаляцій системи Вашмута.

На початку XX ст. Трускавець вже був забудований вілами, пансіонатами, лікувальними установами, отримав залізничне сполучення і приймав щороку кілька тисяч гостей. На відміну від менших галицьких оздоровниць, Трускавець поряд з Криницею, притягував представників вищих сфер тодішнього суспільства. І цим Трускавець одразу і піднявся на рівень таких оздоровниць європейського значення як Ріхенгаль та Вісбаден.

Одним з шедеврів Трускавця стала віла "Гопляна", збудована у 1928 році. Вона виконана у польському народному, так званому "закопанському" стилі, який на той час був дуже популярним у Польщі. У 30-их роках минулого століття у цій величній споруді приймали посла США у Польщі, президента Туреччини, президента Естонії і багатьох інших почесних гостей.

29 серпня 1931 року бойовики ОУН Василь Білас і Дмитро Данилишин застрелили у Трускавці на віллі Сестер Василіянок заступника голови фракції безпартійного блоку в польському сеймі Тадеуша Голувка.

За радянських часів курорт ще більше розбудовано. У 1947 році Трускавець отримав статус міста районного підпорядкування, а у 1952-м став містом обласного значення і вcecoюзним курортом. Значно зросла кількість курортників Усесвітню славу здобув Інститут проблем медичної реабілітації та реабілітаційний центі "Еліта".

Своєрідність архітектурних форм віллової архітектури історизму та модерну, вишуканість та оригінальність їх архітектурно-просторових вирішень, гармонійне поєдання з природним оточенням створюють незабутнє враження на кожного, хто хоч раз відвідав Трускавець.

Потрібно зазначити, що у Трускавці збереглося також багато цікавих об'єктів курортної забудови у стилі функціоналізму, яких майже не збереглося в Україні і яким, необхідно враховуючи їх архітектурну та конструктивну оригінальність, було б у наш час надати статус пам'яток архітектури.

джерело матеріалу: Незалежний культурологічний часопис - Галичина країна міст, 2005/36
статус матеріалу:  повністю готовий
встановлено: 10 квітня 2011 року






Коментарів (0)

Коментарі відсутні

Написати новий коментар (всі поля обов`язкові):