Фото із sokil.plast.org.ua
Вздовж залізниці на Івано-Франківськ наступна станція за Долиною — Рожнятів, хоча вона знаходиться у селищі міського типу Брошнів-Осада - центрі лісової та деревообробної промисловості. Звідси в гори розгалужувалася найбільша в Галичині система вузькоколійних залізниць.

Кілька кілометрів на південь від станції на берегах річки Дуба розкинулось містечко Рожнятів (Рожнітів), відоме з XII ст. Тепер це селище міського типу, центр Рожнятівського району.

Родовий знак "Абданк" власників містечка родини Скарбків став у XVII ст. основою герба містечка — на червоному тлі срібний двічі переламаний пояс у вигляді літери "W". Міські права Рожнятова були підтверджені австрійською владою в 1785 році.

У 1910 році в Рожнятові було 3,6 тис. мешканців (38% греко-католиків, 19,9% латинників, 42,1% євреїв). У колишньому палаці розміщувався повітовий суд. У 1900 р. в містечку була збудована церква Різдва Христового.

Відділи УПА захопили в днях 8-20 жовтня 1944 Перегінсько і Рожнятів. Всі більшовицькі уряди було зліквідовано, і два тижні в районі була українська влада.

За переписом 2001 року населення Рожнятова становило 4,1 тисячі.

Південніше від райцентру - давній центр нафтових промислів — село Ріпне. Перший колодязь для видобування нафти був викопаний там У 1786 році. Згодом, глибина тих "криниць" сягала ЗО і більше метрів. З них нафту черпали дерев'яними коновками (відрами). А з винаходом львівським бляхарем Братковським та аптекарем Лукасевичем гасової лампи виникла потреба збільшення видобутку нафти. Наприкінці XIX ст. колодязний спосіб видобутку нафти почало витісняти буріння глибших свердловин. Перші бурові роботи в Ріпному розпочалися в 1887 році, а вже в 1892 році тут діяло 11 свердловин, більшість з них належала французькій фірмі "Альфа".

У 1934 році ріпнянський промисел досягає видобутку 22,5 тис. тонн нафти і 13,4 млн. кубометрів газу.

Промисли обслуговували: електростанція, дві механічні майстерні, працював газоліновий завод.

Рожнятівський район багатий заповідними територіями. Це державні заказники: гідрологічний - "Турова дача", ботанічні - "Яйківський" та "Конвалія", заповідні урочища - "Лопушка", "Яла", "Лужки", "Котелець", "Сокіл", "Кораловий корінь", "Яйко". Воістину мальовничі місця: з чистим повітрям, "срібною" водою", унікальними зонами реліктових лісів, багатим тваринним і рослинним світом.

джерело матеріалу: Незалежний культурологічний часопис - Галичина країна міст, 2005/36
статус матеріалу:  повністю готовий
встановлено: 06 лютого 2011 року


Коментарів (0)

Коментарі відсутні

Написати новий коментар (всі поля обов`язкові):