Фото із НКЧ Галичина країна міст, 2005/36

Фото надав proidysvit at livejournal.com
За невисоким перевалом на березі Черемоша, на самій галицько-буковинській межі лежать Кути, які вперше згадуються у 1448 році. Тепер це селище міського типу Косівського району.

У 1715 році родина Потоцьких заснувала біля села Кути (тепер воно називається Старі Кути) нове місто. На відміну від інших міст, фондованих Потоцьким, на гербі Кут немає їх родового знаку "Пиляви". Міський герб нагадує про руйнівний похід молдовського війська на Покуття у 1503 році. На гербі Кут було зображено на блакитному тлі срібний замок з двома вежами, одна з яких є зруйнованою.

Колись Кути були великим торговим центром Гуцульщини, Покуття та Буковини. Торговиця відбувалась двічі на тиждень — у вівторок та п'ятницю. Було кілька річних ярмарків. У місті була велика вірменська колонія. У 1910 році в Кутах було 6,7 тис. мешканців (25,2% греко-католиків, 21,4% латинників, 47,4% євреїв). Гебрейська громада міста була дуже багата. Велика синагога була одним з найвизначніших будинків в місті. Окрім неї були ще синагоги різників і кравців. У місті жив відомий рабин Гершом з Кут, один з послідовників засновника хасидського руху Ісраеля бен Елі'езера Ба'ал-Шем-Това з Меджибожа.

Кути стали у вересні 1939 року останнім місцем перебування уряду II Речі Посполитої. Останні засідання польські урядовці проводили у будинку місцевого "Сокола". Звідси, 17 вересня, дізнавшись про початок радянської інвазії на Польщу, президент Іґнацій Мосьціцкі та маршалок Едвард Ридз-Смігли перейшли на румунський берег Черемоша, де були інтерновані.

За переписом 2001 року населення Кут становило 4,3 тисячі. У селищі є пам'ятник Михайлові Павлику (1853-1915) та пам'ятний знак на честь перебування Івана Франка.

Неподалік у селі Старі Кути збереглась дерев'яна Спаська церква (1868 р.)

Навпроти Кутів, на другому березі Черемоша, лежить місто Вижниця, райцентр Чернівецької області.

джерело матеріалу: Незалежний культурологічний часопис - Галичина країна міст, 2005/36
статус матеріалу:  повністю готовий
встановлено: 29 січня 2011 року






Коментарів (0)

Коментарі відсутні

Написати новий коментар (всі поля обов`язкові):