Кілька кілометрів на південний схід від міста, там, де до Свічі впадає річка Мізунка, яка вважається межею між Бескидами та Ґорганами, біля гори Осій лежить селище міського типу Вигода. Поселення засноване у 1883 році як центр лісової промисловості. Статус селища Вигода отримала в 1940 році. В 1940-1957 pp. селище було районним центром.

Неподалік, біля села Шевченкове (Веддіж), було пробурено найглибшу в Карпатах свердловину (7,5 км). Від залізничної (нормальноколійної) станції Вигода починається мережа розгалужених долинами річок вузькоколійних залізничних ліній. Через Вигоду пролягає шлях до Торунського (Вишківського) перевалу (висота 988 м).

Ґоргани простягаються від долини Мізунки на заході, до долини Пруту з перевалом Яблуницьким — на сході. Коли в Бескидах вершини вкриті полонинами, луками, лісами, врешті - зораними полями, то в Ґорганах, над поясом криволісся розташовується пояс скельних масивів, плит і розсипів. Власне, й назва тих розсипів — горган, стала назвою цієї частини Українських Карпат. Кам'яні розсипи називають ще часто — греготами, рідще — цекотами чи арщицею.

Найвища вершина Ґорган, знаходиться на вододілі верхів'їв річок Лімниці та Бистриці- Солотвинської. Має дві конусоподібні вершини висотою 1836 м (г. Сивуля-Велика, Лопушна) і 1818 м (г. Сивуля-Мала).

Ґорґани займають межиріччя Свічі - Мізунки - Лужанки - Сукеля. На півдні район прилягає до вододільних хребтів Ґорган, на півночі обмежується хребтом Томнатик. Одна з характерних рис ландшафту цієї частини Ґорган — слабий розвиток кам'яних розсипищ і осипищ. Гірські хребти тут покриті хвойними лісами.

джерело матеріалу: Незалежний культурологічний часопис - Галичина країна міст, 2005/36
статус матеріалу:  повністю готовий
встановлено: 06 лютого 2011 року


Коментарів (0)

Коментарі відсутні

Написати новий коментар (всі поля обов`язкові):