Автор: Root at carpathians.eu
На захід від Болехова (14 км) є знамениті скелі та печери біля села Бубнище (Скелі Довбуша). Ці печери з лавками, сходи, рови, вали-бійниці, криниця глибиною 6 метрів та інші споруди невідомого призначення давно цікавили мандрівників та істориків. Більшість учених вважає, що найбільш ймовірно це залишки скельного монастиря, подібного до Манявського Скиту.

Ботаніко-геоморфологічний резерват "Скелі Довбуша" був затверджений як пам'ятник природи республіканського значення в 1981 р. Його площа 100 га. Основна група скель, висотою до 30 м, півколом охоплює з півночі і сходу внутрішню площу, з західної сторони обмежену ровом і, очевидно, оборонним валом. Висота входу в основну печеру 1,6 м. Над печерою є видовбана в скелі відкрита полиця глибиною до одного метра, над нею прорубані в камері косі рівчаки, в яких, мабуть, був закріплений дах дерев'яної прибудови. Далі праворуч знаходиться друга, дещо більша відкрита печера, висотою 2,3 м. Її називають "конюшня". Біля неї ще одна невелика печера, яка, можливо, служила мешканцям цієї старовинної оселі для зберігання знарядь праці та харчів.

Крім основної групи скель, якими оточена стародавня оселя, в навколишньому лісі навкруги неї є чимало окремих скель-веж. Серед них на заході — "Тюльпан" (до 40 м висоти), на південний захід - "Лялька".

Серед населення є багато легенд і переказів про ці печери. Дехто вважає, що тут були замки або сторожові укріплення ще з руських часів, які сповіщали населення про тривогу перед нападом. Досі збереглись сліди прибудов до скель, можливо то були дерев'яні стіни І укріплення якогось замка.

В одній з легенд говориться, що напали татари на Болехів і запалили його. "А наші люди чули і віділи, як горіло місто. Селяни тоді стали бубніти в бубен і так давали знати, аби ся ховали люде, бо близько ворог. Від того й Бубнище".

Дехто пов'язує різні споруди в печерах і самі печери з перебуванням там ватажків карпатських опришків, особливо з іменем Олекси Довбуша. Він справді бував у цих місцях, але навряд чи довго міг би залишатись тут: адже скелі були всім відомі. Що вже говорити про легенду за якою Довбуш, як людина небаченої сили, власними руками збудував всі тутешні укріплення і будови.

"Ходив туда і Довбуш. Любив там си спочивати. Якби ни тота Дзвінка, що го зрадила, то бов щи довго пожив. А вона віддалася за Штефана Дзвінчука та й розказала му, чим мож Довбуша вбити.

Як уже Довбуш прощався з тим світом, у горах зірвалася така буря, такі громи, а вітри хватнули тоту Дзвінку в хмари і верли і коло того замку. Як станете лицьом до тих кімнат у скалі, то з лівого боку і троха ззаду стойит високий камінний стовпище. То Дзвінка скаменіла", — говориться в одній з легенд.

Печери в скелях не раз відвідував Іван Франко. У 1881 році він, побувавши тут, написав філософський вірщ "Бубнище". Вже згадувалось що, влітку 1884 року Іван Франко вів тут свою перщу групу студентів-мандрівників за маршрутом: Борислав-Східниця-Урич-Корчин у Бубнище і далі у Гуцульщину. Під враження від цієї мандрівки він написав поему "Україно-руська студентська мандрівка" і вірш "В дорогу" Влітку 1890 року Іван Франко пішки прямує із Стрия до Верхнього Синьовидного, а звідти де Бубнища, опісля у село Лолин.

Сходами можна вийти на вершину скель, з яких відкривається чудова панорама на кар патські хребти, вдалині на південному заход можна побачити гору Ключ, яка у жовтні 1914 року стала ареною кривавих боїв між УСС та російським військом. На південь від гори Ключ 19 березня 1946 року важкопораненим у руки енкаведистів потрапив а потім був закатований в тюрмі Ярослав-Дмитро Вітовський ("Зміюка", "Андрієнко"), командир Тактичного Відтинка УПА "Маківка", син Дмитра Вітовського.

До Бубнища можна мандрувати від Нижнього Синьовидного (Синевідсько) на трасі Стрий — Сколе долиною річки Тишівниця (11 км). Дійти до Скель Довбуша можна і від села Розгірче (12 км) на правому березі ріки Стрий.

джерело матеріалу: Незалежний культурологічний часопис - Галичина країна міст, 2005/36
статус матеріалу:  повністю готовий
встановлено: 06 лютого 2011 року


Коментарів (0)

Коментарі відсутні

Написати новий коментар (всі поля обов`язкові):