Вище за рікою Бистриця Солотвинська розташований Солотвин — селище міського типу з 1940 року, колишній райцентр. Поселення відоме з XII ст., до XVI ст. називалося Краснопіль.

У Краснополі розвиваються різні промисли: ткацтво, шевство, столярство, кушнірство, ковальство, малярство. Але найбільш прибутковим на той час вважався видобуток солі. Сіль вивозили ріками Бистрицею та Дністром до Галича, а звідти за кордон. Розвиток соляного промислу згодом став причиною зміни назви населеного пункту Краснопіль на Солотвин. Солеваріння відображене й на старому гербі містечка — на блакитном тлі дві золоті бочки, а над ними три грудки солі.

У Солотвині засідав повітовий суд. Містечко мало привілей на базар кожного другого понеділка.

У 1888 році сильна пожежа знищила більшість будинків. У 1915 році місто було зруйноване відступаючою російськими армією, яка влаштувала єврейський погром. Після того місто почало занепадати. Населення Солотвина за 90 років майже не змінилось.

Неподалік від Солотвина в селах Дзвиняч та Старуня були озокеритові шахти. У Старуні у 1907 р. цілком випадково були знайдені рештки тварин кінця льодовикової доби. Біля потоку Лукавець Великий, в озокеритній шахті на глибині 12,5 м було знайдено мамонта, а трохи глибше — волохатого носорога, гігантського оленя, різних викопних птахів та земноводних. Очевидно, сіль, озокерит, розчин нафти та безкисневі умови болота сприяли консервації старунських тварин. Радіобіологічним способом було встановлено, що носоріг пролежав тут 23 255 ± 775 років. Мамонт зі Старуні перебуває у Львівському природничому музеї.

Старуня відоме також як місце природних аномалій. Поблизу села на місці старого озоке-ритового промислу є невелика ділянка площею близько 1,5 кв км. - Чудо-Старуня. Висока сей- смочутливість цього місця виявляється у появі тріщин, провалів, рості порогів й невеликих водопаців, грязевому вулканізмі... Чудо-Старуня реагує на землетруси, що відбуваються в радіусі 3-6 тис. км. Віддалені землетруси іноді приводять до появи тріщин в землі завщирщки 0,5-3 см, які закриваються через 3-5 діб. Поруч Чудо-Старуні є також і найбільший постійно діючий вулкан з висотою конуса близько З м й довжиною глинистих потоків 10-60 м. З'явився він у 1977 р. внаслідок землетрусу в Румунії й нараховує нині 8 кратерів і 12 непостійних мікрократерів, які виділяють газ, воду, глинисту пульпу, інколи нафту або її складники.

джерело матеріалу: Незалежний культурологічний часопис - Галичина країна міст, 2005/36
статус матеріалу:  повністю готовий
встановлено: 06 лютого 2011 року


Коментарів (0)

Коментарі відсутні

Написати новий коментар (всі поля обов`язкові):