ЯВІР
(рід "клен")
 
Дерево висотою 30-37 м., і товщиною 90-110 см. Живе 150-200 років. Крона середньої густоти, широко-яйцевидна або шатровидна, високопіднята по стовбуру. Стовбур добре сформований, повнодеревний, прямий, але біля основи, у більшості випадків, шаблевидно вигнутий. Кора сірувато-бура, у молодості тонка, гладка, у старому - товста, тріщинувата. Листки п’ятипальчатолопатеві, при основі глибоко серцевидні. З верхньої сторони темно-зелені, матові і голі, а знизу - білувато-зелені або сизо-зелені, переважно волосисті. Цвіте після розпускання листя, квіти жовто-зелені, в густих багатоквіткових китицях. Плоди - голі крилатки з кулевидним насіневим гніздом. Крила розходяться під кутом 45-40 градусів і довжиною біля 5 см. Коренева система не глибока (до 1,5 м.), без стержневого кореня, компактна, розгалужена у верхньому шарі ґрунту.

 

Автор:Брендлі Урс-Беат
Із поміж листяних видів дерев явір (Acer pseudoplatanus) є фактично деревом-піонером на гірськолісових та субальпійських висотах. Він досягає у висоту до 40 метрів, у діаметрі - від 1,2 до 1,5 метра, має тверду, світлу, декоративну деревину. Явір належить до видів дерев із широкою екологічною амплітудою та як домішка зустрічається практично на всіх висотних рівнях лісу. Але в деяких масивах Карпат явір утворює чисті насадження. У горах він часто піднімається вище за бука і досягає висоти смереки. Плодоносить явір майже щорічно, однак багатий врожай можна спостерігати лише раз на 2-3 роки. Також можна зустріти поодинокі явори із деревиною шовкоподібного блиску та хвилястою структурою. Ця деревина - надзвичайно декоративна і позначається у мові торгівлі під назвою "клен пташине око". Насіння таких кленів використовують для подальшого вирощування цієї рідкісної форми.

джерело матеріалу: 1. методичні вказівки Національного лісотехнічного університету України; 2. путівник "Праліси в центрі Європи"
статус матеріалу:  повністю готовий
встановлено: 22 жовтня 2004 року


Коментарів (0)

Коментарі відсутні

Написати новий коментар (всі поля обов`язкові):