Фото із fitoapteka.org
Вільха клейка - неморальний гігрофільний евтрофний вид, приурочений в Українських Карпатах до специфічних екологічних умов заплав річок і їх перших, зрідка других терас. У Закарпатті її спільноти поширені фрагментарно в рівнинних і передгірних ландшафтах теплих і помірно теплих кліматичних зон, в рослинних смугах грабово-дубових лісів із дуба звичайного, а також дубових і буково-дубових лісів із дуба скельного. Зрідка вони зустрічаються в більш прохолодному кліматі букових та хвойно-букових лісів. Найбільш високо (520 метрів над рівнем моря) фітоценози вільхи клейкої відзначені в Міжгір'ї на терасі лівого припливу Ріки. У вигляді окремих біогруп вони зустрічаються в Закарпатській області до висоти 700 метрів над рівнем моря (урочище Климова у верхів'ї річки Тересва).


У Прикарпатті описувані вільшняки зустрічаються рідше. Найбільш високо невеликі їх осередки збереглися на лівій терасі Прута в околицях Микуличина на території Карпатського природного національного парку.


У межах формації виділяється дві субформацій - чистих вільхових лісів (Alneta glutinosae) і дубово-вільхових лісів (Querceto-Alneta glutinosae). У першій з них об'єднані високобонітетні, зімкнуті деревостани, що зустрічаються на терасах Ужа, Латориці, Боржави, Тересви та їх приток. Незначну домішку в них складають ясен звичайний, осокір та ільм, в підліску переважають нітрофільні і гігрофільні види - крушинник вільховидний, калина, береськлети. Трав'яний покрив добре розвинений і складається також із вологолюбних нітрофілів. Основними її асоціаціями є сирі евтрофні клейковільшини трясунковидно-осокові і видовжино-осокові, а також болотна евтрофна вільщина калюжницева.


Друга субформація зустрічається рідше, в основному в понижених заплавних терас річки Боржави. Її дереаостани відрізняються невеликою домішкою в складі першого ярусу дуба черешчатого та ясена звичайного. Вони високобонітетні, середньої повноти, з добре розвиненим трав'яним покривом, в якому домінує осика розсунута.

джерело матеріалу: Природа Українських Карпат / Голубець М. А., Гаврусевич А. Н. Загайкевич І. К. - Київ: Наукова думка, 1988 року - 208.
статус матеріалу:  повністю готовий
встановлено: 01 жовтня 2012 року