Фото із fitoapteka.org
У холодному кліматі раннього голоцену сосна звичайна мала в Карпатах зональне поширення. У пізньому голоцені, у міру потепління і збільшення вологості клімату, вона поступово була витіснена спочатку ялиною, дубом, а пізніше - ялицею та буком. Інвазію з боку цих порід сосна могла витримати лише в непридатних для них екологічних умовах - на кам'янистих розсипах або торф'яних болотах. Таким чином збереглися соснові ліси на обмеженій площі (близько 600 га), мають реліктовий характер і становлять особливий інтерес для вивчення історії розвитку рослинності.


Основні масиви реліктових сосняків збереглися на холодних північно-східних схилах Ґорган, в смугах твердих безвапнякових пісковиків Ямненського і Вигодського свит. Вони пристосовані до кам'янистих розсипів в басейнах Прута, Ломниці та Бистриці Надвірнянської в межах висот 700 - 1100 метрів над рівнем моря.


Невелика група сосняків збереглися в аналогічних едатопах в околицях Болехова  де сосна росте разом з дубом скельним, в урочищі Бубнище Болехівського лісокомбінату, а також в урочищі Осій на лівобережжі річки Свіча.


Реліктові сосняки поширені також на торф'яних болотах після льодовикового походження, найбільший масив яких (255 га) зберігся в Осмолодському лісокомбінаті (урочище Турова) Рожнятівського району Івано-Франківської обл. Сосна відзначена також на верхових торф'яних болотах в урочищі Ширковець і Лисак (Вигодський лісокомбінат), а також Мшана і Лютошара (Осмолодський лісокомбінат). У Закарпатській області реліктові сосняки відомі лише в двох невеликих групах - в урочищі Клева Ізковського лісництва Міжгірського лісокомбінату (700-844 метрів над рівнем моря) і Високий Камінь Підпіллязянського лісництва Воловецького лісокомбінату (810 метрів над рівнем моря).


Соснові ліси відрізняються простою будовою. Їх склад залежить від скелястості та трофності ґрунту, а також експозиції схилу. Ярус підліска в них не сформований. Одиночно зустрічаються бузина червона, жимолості лісова і чорна, вовча ягода звичайний, малина. У трав'яному покриві переважають бореальні види. У межах формації виділені дві субформацій - чисті соснові і ялицево-соснові ліси.

джерело матеріалу: Природа Українських Карпат / Голубець М. А., Гаврусевич А. Н. Загайкевич І. К. - Київ: Наукова думка, 1988 року - 208.
статус матеріалу:  повністю готовий
встановлено: 03 жовтня 2012 року


Коментарів (0)

Коментарі відсутні

Написати новий коментар (всі поля обов`язкові):