Вона пристосована до верхньої смуги смерекових лісів та сформована на бідних кам'янистих ґрунтах з добре вираженим торф'янистим горизонтом і покритих суцільним килимом мохів. Площа корінних кедрово-ялинових співтовариств складала не менше 15-20 тис. га. Однак кедрова сосна європейська була знищена в них під час суцільних і проміжних вибіркових рубках, і в сучасному лісовому покриві вони займають не більше 2 - 3 тис. га.

Сучасні кедрові ялинники пристосовані до бідних кам'янистих перезволоженим ґрунтам і поширені майже виключно в Ґорганах. За даними структури та продуктивності деревостанів їх можна віднести до трьох екологічних груп асоціацій: вологим оліготрофним, сирим оліготрофним і вологим мезотрофним. Найбільш продуктивні кедрово-смерекові ліси у вологих мезотрофних типах. У 100 - 120-річному віці кедрова сосна тут досягає 25-28-метрової висоти і 70-80 см в діаметрі. Однак тут її і найбільш інтенсивно вирубують, тому більшість площ кедрово-ялинових раменах в даний час зайняті похідними чистих ялинників. Ця екологічна група асоціацій повинна бути місцем відновлення кедрової сосни насамперед з метою отримання її цінної деревини.

Вологі та сирі оліготрофні кедрові рамени менш розповсюдженні. Саме вони стали місцем збереження кедрової сосни. Тут у 120-140-річному віці вона досягає 14-18 м висоти і 36-40 см в діаметрі і перевищує за розмірами ялину. Лісові співтовариства в цих типах лісорослинних умов мають виключно ґрунтозахисне значення і підлягають повній охороні.

джерело матеріалу: Природа Українських Карпат / Голубець М. А., Гаврусевич А. Н. Загайкевич І. К. - Київ: Наукова думка, 1988 року - 208.
статус матеріалу:  повністю готовий
встановлено: 04 листопада 2012 року


Коментарів (0)

Коментарі відсутні

Написати новий коментар (всі поля обов`язкові):