На території Карпат найбільш сприятливі едафічні умови для формування спільнот цієї субформації існують на родючих грунтах заплав річок та їх нижніх терас. Основні її масиви поширені в долинах Латориці та Боржави на території Ужгородського, Мукачевського та Хустського лісокомбінатів, де на значній площі понад два тижні зберігаються талі води. Найбільш характерними для грабово-ясенево-дубових лісів є дерново-підзолисті поверхностно-оглеєні і пойменно-лугові глейові легкосуглинкові і середньосуглинисті грунту на алювіальних сунесчано-суглинистих відкладах.

На території Українських Карпат аборигенними є 3 види ясена. Ясен звичайний - елемент неморальної флори з широким європейско-азіатським ареалом. У рівнинних ландшафтах він виступає в якості субедіфікатора, в передгір'ї і гірських районах зустрічається одинично і лише зрідка в скельних едатонах бере участь в утворенні змішаних фітоценозів. Ясень вузьколистий - південноєвропейських вид, який росте тільки в теплих кліматичних умовах Закарпатської низовини. Ясень білий - представник середземноморської флори, єдиний реліктовий осередок якого зберігся на південних схилах гори Чорної біля Виноградова, де він росте біогрупами разом з іншими теплолюбними видами - дубами скельним і Далешампе.

Грабово-ясеневі діброви відрізняються складною ценотичної структурою. Перший ярус утворюють світлолюбні породи - дуб черешчатий і ясен звичайний. У вологих едатонах місцями до них домішується тополя. В другому ярусі ростуть в'яз гладкий, берест, клен польовий, граб. Третій ярус утворюють глоди колючий і однопестковий, а в сирих едатонах - вільха клейка і верба біла. Видовий склад підліска багатий і налічує до 10 переважно евтрофних видів. Характерною особливістю трав'яного покриву є наявність пасторальних і рудеральних рослин, таких, як золотарник пізній, тонколучник однорічний, кислиця прямостоячая та ін Спільноти даної субформацій представлені такими типами лісу та асоціаціями: вологою і вогкуватої грабово-ясеневої дібровою копитнево-снитьевої та недотрогово-снитьевої.

В умовах, де талі води зберігаються більш тривалий період, формуються грабово-ясеневі діброви, соедіфікатором яких, нарівні з ясенем звичайним, виступає південноєвропейських вид - ясен вузьколистий. Найбільш поширенним їх типом є сира евтрофна грабово-ясенова діброва кропив'яна.

Займаючи специфічні екологічні умови басейнів великих приток Тиси, спільноти описуваної субформації відіграють важливу гідрологічну і грунтозахисну роль і тому підлягають охороні.

джерело матеріалу: Природа Українських Карпат / Голубець М. А., Гаврусевич А. Н. Загайкевич І. К. - Київ: Наукова думка, 1988 року - 208.
статус матеріалу:  повністю готовий
встановлено: 21 липня 2012 року


Коментарів (0)

Коментарі відсутні

Написати новий коментар (всі поля обов`язкові):