Автор: Федонюк Ольга
Довжина тіла тритона гребенястого 12-14 см, іноді до 17 см. Спина забарвлена у чорний колір, іноді в темно-брунатний з чорними плямами. На боках - дрібні світлі плями. З нижнього боку тіло жовтого кольору з чорними плямами. Шкіра грубозерниста. Самці у шлюбному вбранні з високим зубчастим гребенем, що переривається на попереку.

Тритон гребенястий (інші назви: тритон гребінчастий, іриця велика) населяє ліси, парки, сади, городи, долини річок. Навесні, коли ще лежить сніг, тритон гребенястий мігрує до водойм. Парування у березні - на початку квітня. Через 3-10 днів після прибуття до водойм у тварин з'являється шлюбне вбрання. У квітні-травні після шлюбних ігор самки відкладають ікру у кількості 80-600 (частіше 150-200) ікринок. Ікринки прикріплюють до нижніх сторін листочків водних рослин. Через 13-18 днів з'являються личинки. Метаморфоз триває три місяці. Линяють тритони під час перебування у водоймах кожні 3-9 днів, рідше після парування. На суші линьок немає. Статевозрілим стає на третьому році життя. Дорослі особини у липні покидають водойми, молодь залишається у воді до кінця вересня. Зимують на суші в норах гризунів, у трухлявих пнях, під мохом, у купах прілого листя, під хмизом, у підвалах та погребах, іноді закопуються у м'який мул чи ґрунт. Зиму проводять невеликими групами чи по декілька десятків особин.

Пожива - дощові черви, слизні, черепашкові молюски, комахи та їх личинки, пуголовки, ікра риб і амфібій. У шлунках виявляли також личинки коників, ікру жаб та мальків риб.

Ворогами тритона гребенястого є хижі риби (щука, сом, головешка амурська), озерні жаби, черепаха, вуж звичайний, птахи, ссавці (водяні землерийки, норка, горностай, видра).

Негативно впливає на популяції тритона гребенястого вирубування лісів, урбанізація, забруднення водойм, виловлювання для тераріумів.

джерело матеріалу: Федонюк О. В. | Земноводні та плазуни заходу України. - Львів: Сполом, 2006. 32 с, з іл.
статус матеріалу:  повністю готовий
встановлено: 23 липня 2007 року


Коментарів (0)

Коментарі відсутні

Написати новий коментар (всі поля обов`язкові):