Таксономічна належність: Клас - Променепері риби (Actinopterygii), ряд - Лососеподібні (Salmoniformes), родина - лососеві (Salmonidae). Один з 2-4-х видів роду, єдиний вид у фауні України.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Ареал виду та його поширення в Україні: Бас. Дунаю. В Україні ендемік бас. Дунаю (сх.частина ареалу), басейни Тиси і Пруту.Дуже нечисленний. Причинами зміни чисельності є порушення типових біотопів у результаті зміни гідрологічного, хімічного,біологічного режимів, спричиненої гідротехнічним будівництвом; забруднення води,надмірний вилов.

Особливості біології та наукове значення: Прісноводна жила риба гірських водойм де температура води не перевищує 15-20°С.Статевозрілим стає у віці 3-4 років, при довжині тіла близько 60 см і масі 1-3 кг. Нерест з середини квітня до середини травня при температурі води 6-10°С, здебільшого в гірських потічках(річках) на глибині 0,3-1,2 м. Ікру відкладає порціями у гнізда-ямки з гальки, піску,щебеню тощо на чистому дні, де швидкість течії досягає 0,6-1 м/с. Нерест парний, плідники активно охороняють свою територію. У самки завдовжки 48 см і масою 2,2 кг виявлено понад 4,5 тис. ікринок, у особини завдовжки 89 см і масою 5,5 кг - понад 11 тис. Хижак, який не тільки підстерігає здобич, а й активно на неї полює. Молодь живиться комахами, їхніми личинками,а також рибами.

Морфологічні ознаки: Тіло низьке, видовжене, вкрите дрібною лускою. Між спинним та хвостовим плавцями розміщений жировий плавець. Майже половину сплюснутої з боків голови займає широка паща, щелепи якої вкриті сильними зубами. Довжина тіла (стандартно в Закарпатському регіоні)здебільшого не перевищує 50-70 см, маса 6 кг (у минулому досягав довжини понад 2 м і маси понад 150 кг), тривалість життя понад 20 років, зрідка до 60 років, граничним вважають вік понад 100 років. Спина сірувата чи коричнево-червоняста з зеленавим полиском, боки світло-мідні з червонястим полиском, черево світло-золотаве або сірувате. На спині та боках є численні чорняві Х-подібні чи напівмісяцевоподібні плями. Тіло молоді з сріблястим полиском, на фоні якого на боках тіла виділяються 8-10 поперечних темнуватих смужок.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесений до ЧКУ (1994), списків Бернської конвенції і МСОП та Європейського червоного списку. Охороняється у Закарпатському регіоні.

Розроблена програма Закарпатдержрибоохорони "Відтворення лососевих видів риби у басейні р.Тиса" передбачає його штучне розведення і реакліматизацію. Біотехніка розмноження у неволі розроблена у рибницьких господарствах Карпатського регіону (Польща,Україна,Словаччина) та Дунайського басейну (Чехія,Румунія,Югославія). У сукупності по всіх країнах на сьогодні створено близько 25 господарств (інформ. А.І.Мрук 2011р. Матеріали міжнародної наукової конференції). Наприклад у Словаччині щорічно у природні водойми випускають 300 тис.екз.річняків дунайського лосося, в Югославії та Німеччині близько 50 тис.річняків. Найбільш відомим є польський клуб "Главатка" з відтворювальним центром "Лопушине", що розташованийна р.Дунаєць.

В 2011 році Закарпатдержрибоохороною за сприяння та допомоги української ПО "Головатиця" та польського клубу "Главатка" проведено експериментальне зариблення штучно вирощеним дунайським лососем (500 екз.) верхів'я р.Латориця.

джерело матеріалу: http://www.zakrib.com.ua/temp/riba_02.html
статус матеріалу:  повністю готовий
встановлено: 17 березня 2012 року

Нuсhо huсhо


Карл Лінней, 1758Автор фото: Ярослав Субяк
Коментарів (0)

Коментарі відсутні

Написати новий коментар (всі поля обов`язкові):