Автор: Федонюк Ольга
Найкрупніша з ящірок України. Молодь забарвлена в коричнево-бурі чи сіро-коричневі тони з плямами і крапками на спині та рядами білих плям на боках. З віком спина зеленіє, а білі плями по боках зливаються в смуги. У самців у період розмноження горло яскраво-голубе, у самок - зелене чи голубе з мармуровим відтінком. Черевце яскраво-жовте у самців і біляве у самок.

Поширена спорадично, окремими локальними популяціями. Тварини населяють сухі місця біля виходів скельних порід, в заплавах річок, на схилах пагорбів, розріджені ліси, лісові галявини, сади, виноградники. В горах відомі на висоті до 1700 м.

На зимівлю ховаються наприкінці вересня - у жовтні. Зимують у власних норах, у порожнинах в ґрунті, під камінням, в норах гризунів. Протягом року сховищами слугують щілини у скелях, купи хмизу, порожнечі під поваленими деревами, власні нори, нори гризунів. В спекотний період у липні-серпні іноді впадають у літню сплячку. Найбільш активна ящірка вранці. Втікаючи від небезпеки часто вилазить на дерева та кущі.
Автор: Федонюк Ольга
 
Живляться ящірки безхребетними тваринами, в основному комахами. Раціон складають жуки, прямокрилі, клопи, гусінь, перетинчастокрилі, павуки. Навесні та на початку літа частіше поїдають жуків та павуків, у другій половині літа та восени -прямокрилих і гусінь. Поїдають вони також дощових червів, молюсків, багатоніжок, бабок, скорпіонових мух, двокрилих, дрібних ящірок. Полюють на землі та бігаючи по гілкам чагарників. Канібалізм найчастіше проявляється восени, коли відчутна нестача звичних кормів.

Ворогами ящірки зеленої є хижі звірі (лисиця, кам'яна куниця, кішки), птахи, мідянка. Багато зелених ящірок вилучається з природи для комерційного продажу, як об'єкти тераріумного утримання.

джерело матеріалу: Федонюк О. В. Земноводні та плазуни заходу України. - Львів: Сполом, 2006. 32 с, з іл.
статус матеріалу:  повністю готовий
встановлено: 25 липня 2007 року


Коментарів (0)

Коментарі відсутні

Написати новий коментар (всі поля обов`язкові):