Фото із ЕІВ ПОТІК
Зараз відомо близько 15 тисяч різних видів мурашок, причому більшість із них мешкає в тропічних і субтропічних районах, на території України мешкає біля 70 видів, більшість яких живе у лісах. Найбільш корисні для лісу мурашки, що відносяться до роду Formica і відомі під загальною назвою "руді лісові мурашки". Це звичайна руда лісова мурашка, мала лісова мурашка, лугова мурашка та ін.


Без перебільшення можна сказати, що мурашки живуть на суші майже скрізь. їх немає лише в приполярних зонах та поясі вічних снігів у горах. Вони будують дуже складні гнізда в ґрунті, заселяють сухі гілочки дерев, пеньки, стовбури. Досить часто можна побачити невеликі отвори й на асфальтованих доріжках, біля яких метушаться мурашки. Навіть у наших будинках іноді з'являються ці досить набридливі мешканці. На луках зустрічаються земляні купини, заввишки іноді до одного метра. Вони також споруджені мурашками. В гірських районах гнізда цих комах можна відшукати майже під кожним каменем.


При високій густоті розміщення гнізд у лісонасадженнях (5-6 шт. на 1 га) мурашки стримують наростання чисельності шкідливих комах і запобігають виникненню масових спалахів небезпечних шкідників лісу. Крім цього мурашки розпушують і збагачують ґрунт органічними речовинами, поліпшують його водний і повітряний режими. У результаті створюються сприятливі умови для відтворення багатьох деревних і чагарникових порід, розташованих біля мурашника.


Хижі мурашки збирають корм з ранньої весни до пізньої осені. В цей період вони знешкоджують комах не тільки на поверхні ґрунту, а й на стовбурах і гілках дерев.


Іноді вони можуть завдавати шкоди людині. Деякі види є проміжними господарями гельмінтів - паразитів домашньої худоби. Ще одна дуже цікава риса життя мурашок - їхній зв'язок з попелицями. Саме попелиці виступають як головні постачальники цукристих речовин, які в харчовому раціоні мурашок відіграють важливу роль. Причому мурашки пасуть не лише попелиць, а й їх родичів - щитівок, листоблішок, цикадок. Така діяльність мурашок в букових лісах та садах небажана.


Говорячи про тривалість життя мурашок, важливо розрізняти два поняття: існування особини і сім'ї. Робітники здебільшого живуть один-два роки, зрідка - до трьох-чотирьох, якщо на своєму повному небезпек життєвому шляху не зустрінуть ворога, дужчого за себе. Самки в гніздах живуть набагато довше - до 15-17 років. В той же час самці гинуть через кілька днів після шлюбного льоту.


Сім'ї мурашок, якщо не руйнувати їхню домівку, можуть жити десятки років. Може дещо змінитись місцезнаходження мурашника, багато разів буде повністю оновлене все населення гнізда, значно збільшаться розміри сім'ї, але гніздо буде жити, ніби стверджуючи могутність життєвих сил природи.


Отже, в природі мурашки відіграють величезну роль і посідають чільне місце серед представників тваринного світу.

джерело матеріалу: Електронний інформаційний вісник ПОТІК
статус матеріалу:  повністю готовий
встановлено: 15 квітня 2011 року

Formica rufa


П'єр Андре Латрей, 1809Автор фото: Marta Grzesiak
Автор фото: Marta Grzesiak
Автор фото: Marta GrzesiakКоментарів (3)

  1. Таня в 16.03.2016
    Над мурахами проводили багато цікавих експериментів.Пізнавальну інформацію можна прочитати у №7 психологічного журналу "Експеримент".
  2. Салима в 06.01.2015
    Ви мені дуже допомогли
  3. Салима в 06.01.2015

Написати новий коментар (всі поля обов`язкові):